Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika
Dünyaca ünlü MediaTek’ten yeni bir işlemci geliyor! Markanın yeni amiral gemisi işlemcisi olarak çıkması planlanan Dimensity 9200+’ın tanıtılacağı gün sonunda belli oldu. Resmi olmayan bir açıklamaya göre, işlemcinin 10 Mayıs 2023’te tanıtılacağı bekleniyor.
MediaTek’in küçük iyileştirmelerle piyasaya sürülmesi beklenen yeni yonga seti hakkında son zamanlarda ortaya çıkan birçok söylenti ve sızıntı gerçekleşmişti. Ancak henüz şirket tarafından resmi bir açıklama yapılmamıştı. Bugünse firma resmen bir açıklama yaptı ve amiral gemisi işlemcisi olarak çıkartacağı yeni işlemcisi Dimensity 9200+’ı resmen tanıtacağını açıkladı. Şirket tarafından bir açıklama yapılmasa da yeni yonga setinin 10 Mayıs 2023 tarihinde kullanıcılarla buluşacağı bekleniyor. İşte detaylar!

Yeni Çip İyileştirmelerle Geliyor

Tayvan merkezli yarı iletken şirketi olan MediaTek, kablosuz iletişim, akıllı telefon, tablet, bilgisayar, tüketici multimedya ürünleri ve optik disk sürücüleri için çip sağlayan bir marka olarak biliniyor. Ünlü firma, son olarak ise yeni işlemcisini tanıtıma çıkarmaya hazırlanıyor. Hatta Snapdragon 8 Gen 2’ye ve ilerleyen zamanlarda çıkması muhtemel olan Snapdragon 8+ Gen 2’ye sıkı bir rakip olarak karşımıza çıkmayı planlıyor. 10 Mayıs tarihi itibariyle tanıtıma çıkacak olan yeni çipin bazı iyileştirmelerle gelmesi bekleniyor. Peki ama Dimensity 9200+’da ne gibi yenilikler ve özellikler bekleniyor?

Mayıs Ayınca Tanıtıma Çıkacağı İddia Ediliyor

Şu ana dek ortaya çıkan söylenti ve sızıntılar, Dimensity 9200+’ın aslında aynen Dimensity 9000 ve 9000’+’ta olduğu gibi bazı küçük iyileştirmelerle geleceğini gösteriyor. Daha çok amiral gemisi telefonlarda kullanılacak yeni işlemcinin 4nm sürecinde üretilmesi beklenirken henüz resmi olarak açıklanmasa da 10 Mayıs’ta çıkacağı tahmin ediliyor. Diğer yandan yeni yonga setinde, bir 3.35 GHz Cortex-X3 ünitesi, 3 adet 3.0 GHz ARM Cortex A715 çekirdekleri ve 4 adet 2.0 GHz ARM Cortex-A510 çekirdekleri bulunuyor. Böylelikle işlemcinin CPU konusunda Dimensity 9200’e göre iyileştirmelerle geleceğini ortaya koyuyor. Ayrıca GPU kısmında ise Immortalis-G715 MC11’in olacağı konuşuluyor. Henüz çipin hangi telefonlarda karşımıza çıkacağı net bir şekilde bilinmiyor. Fonearena tarafından yayınlanan bir rapora göre, mayıs veya haziranda çıkması beklenen iQOO Neo8 Pro’da işlemciyi görebileceğimiz de iddia ediliyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz