Teknoloji ve tasarımıyla dikkat çeken Karlmann King, dudak uçuklatan fiyatıyla dünyanın en pahalı SUV aracı olarak öne çıkıyor. Aracın fiyatı 3,8 milyon dolar

Dünyanın en pahalı SUV’u ünvanını kazanan araç, ilk olarak 2017 yılında Dubai Motor Show’da sergilenmişti. Dünya standartlarındaki diğer lüks araçları bile geride bırakan Karlmann King SUV, sergilendiği fuarda Bentayga ve Lamborghini’yi geçip birinciliği kapmıştı.

Karlmann King SUV aracı, değişik tasarımıyla dikkatleri çekse de kullanıcılar tarafından seçilen özelliklerin eklenebilmesi ve kurşun geçirmez bir gövdeye sahip olması sebebiyle dünyanın en pahalı SUV aracı olma niteliğine ulaşıyor. Bahsi geçen tüm bu özelliklere sahip olan dev araç, 1.08 milyon dolardan başlıyor ve fiyatı 3,8 milyon dolara kadar çıkıyor.

Tasarımcı Luciano D’Ambrosio’nun son eseri olan devasa SUV, Batmobil’den ilham alınarak tasarlandı. Baktığınızda aracın tasarımı garip görünse de asimetrik tasarım araca ayrı bir karakter katıyor. Tuhaflık ve farklılık açısından Tesla’nın çok konuşulan aracı Cybertruck’a benziyor. Çinli otomotiv şirket IAT tarafından tasarlanan ve 1800 fazla kişiden oluşan Avrupa ekibi tarafından üretilen Karlmann King sadece 12 adet üretilecek. Benzersizliğini ve imajını korumak adına sınırlı sayıda üretilecek olması da elbette kıymetini arttırıyor.

Karlmann King’in SUV’u, Ford F-550’yi temek alıyor ve ağırlığı 4.500 kg. Ancak eğer aracı kurşun geçirmez bir modele dönüştürmek isterseniz ise aracın ağırlığı 6.000 kg’a kadar çıkıyor. Kaputun altında, Ford F-550’nin 6.8 litrelik V12 motoru var. Bu motor 420 beygir gücünde ve en yüksek 220 km/s hıza ulaşabiliyor.

Aracın gövdesi karbon fiber ve çelikten üretildi. Araçta iç mekan HD ses sistemi, 4K TV, güvenli bir kasa, telefon yansıtma sistemi, isteğe bağlı uydu TV, uydu telefonu, kahve makinesi, elektrikli masa, hava temizleyicisi, neon ışıklar ve buzdolabı gibi ultra lüks özelliklerle donatılmış durumda.

Yaklaşık 6 metre uzunluğunda, 2.480 mm genişliğinde ve 2.480 mm yüksekliğinde olan Karlmann King SUV, müşterilerine limuzinde bile bulunmayan zengin özellikler sunuyor.