Sosyal medya devi Facebook geçtiğimiz Ağustos ayında başladığı karanlık mod ve yeni site arayüzü çalışmalarına hızla devam ediyor.

Mayıs ayında yaptığı açıklamada Facebook, web sitesini yeniden tasarlayacağını ve bunun yanında mobil uygulamalarına da karanlık mod özelliği getireceğini açıklamıştı.

Karanlık mod için ilk denemelerini Android uygulamasında yapan Facebook, karanlık modu web sitesinin beta sürümü üzerinden kullanıcılarına sunmaya başlamıştı. Kullanıcılara yeni arayüzü test etmek için davetiye ile gönderen Facebook, test edilen yeni özelliklerin ekran görüntülerini paylaştı. Paylaşılan ekran görüntüleri, Mayıs ayında gerçekleşen F8 geliştirici konferansında Facebook’un gösterdiği tasarıma benziyor. Facebook yeni tasarımının akış kısmında önemli değişiklikler yaparken, sağ üst tarafta bulunan profil sekmesine karanlık mod özelliği getireceğini açıkladı.

Karanlık mod ve yeni tasarımı üzerine yoğunca çalışan Facebook’un paylaştığı ekran görüntülerinde, gelecek karanlık mod özelliği ile Facebook’un yeni görünümünü Twitter’a benzetenler ise oldukça fazla.

Paylaşılan ekran görüntüleri, deneme aşamasında olduğu için çalışmalar bittiğinde karşımıza farklı bir şekilde çıkabilirler. Facebook’un yapmış olduğu bir diğer güzel olay ise yeni görünümden memnun kalmayanları etkileyecek. Yeni arayüzden ve karanlık moddan hoşlanmayanlar için web sitesinin klasik sürümüne geçmesini sağlayan bir işlev de yer alıyor olacak.

Facebook tarafından yeni arayüzün ve karanlık modun ne zaman geleceği ise açıklanmamış durumda.