Tesla’nın kurucusu ve CEO’su Elon Musk 4. Gigafactory üretim tesisinin Berlin’de kurulacağını açıkladı.

Lityum-iyon pil ve elektrikli araçların üretileceği 4. Gigafactory üretim tesisinin Almanya’nın başkenti Berlin’in dışında kurulması planlanıyor. Yeni üretim merkezi 2021 yılına kadar faaliyete geçmiş olacak.

Elon Musk, yapmış olduğu açıklamada Tesla’nın Çin’in Şangay şehrinde kurduğu 3. Gigafactory’nin de inşaatının bittiğini söyledi. Tesla’nın ilk Gigafactory’si Reno, Nevada’da açılmıştı. İkincisi New York Eyaleti’nde olan SolarCity tesisinde yenilenen Gigafactory’nin ise maaliyetinin 800 milyon dolardan fazla olduğu açıklanmıştı.

Gigafactory’nin Avrupa’da inşa edileceğini geçtiğimiz yıllarda da dile getiren Elon Musk kararını Berlin’de vermiş oldu. Musk, ayrıca dünya çapında 10 veya 12 Gigafactory inşa etmeyi planladığını söyledi. Şirket, Model 3 sedan ve Model Y otomobillerini üretmeyi planladığı tesis için 2021 tarihini açıkladı.

Tesla tüm araçlarını California, Fremont’ta bulunan fabrikasında birleştiriyor. Bunun yanı sıra California, Lathrop’ta başka bir tesisin inşası da devam ediyor.