Adobe Flash Player Desteği
Okuma Süresi
1 dakika

Adobe Flash Player’ desteği, 1 Ocak 2021 tarihi itibarıyla resmi olarak sonlandırıldı. ‘Flash Player’ ve ‘Flash’ eklentilerinin, 12 Ocak tarihinden itibaren hiçbir içeriği desteklemeyeceği ve oynatamayacağı ifade edildi. Adobe ve Microsoft, ‘Windows 10’ kullanıcılarına konuya ilişkin bir uyarı metni gönderdi.  

İçerik izleyen ve oyun oynayan kullanıcıların sık sık karşılaştığı Adobe Flash Player’ desteği, 1 Ocak 2021 tarihi itibarıyla resmi olarak sonlandırıldı. ‘Flash Player’ ve ‘Flash’ eklentilerinin, 12 Ocak tarihinden itibaren hiçbir içeriği desteklemeyeceği ve oynatamayacağı ifade edildi. Birçok kullanıcının hala desteğin sonlandığından haberdar olmaması nedeniyle; ‘Adobe’ ve ‘Microsoft’, ‘Windows 10’ kullanıcılarına konuya ilişkin bir uyarı metni gönderdi. ‘Flash’ programının cihazlardan kaldırılmasını öneren metinde, Adobe Flash Player’i kullandığınız için teşekkür ederiz. 31 Aralık itibariyle Flash Player’e destek vermeyi kestik. Sisteminizin güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak için, Flash Player içeriğini acilen kaldırmanızı tavsiye ediyoruz” ifadelerine yer verildi. 

Adobe Flash Player Desteği

Bununla birlikte, kullanıcıların ‘manuel’ olarak uygulamayı silebileceği belirtildi. Fakat ‘Windows 10’ güncellemesi ile birlikte, programın otomatik olarak kaldırılabileceğinin de altı çizildi. Öte yandan; ‘Flash Player’, 1997 yılında kullanıcıların hayatına girmişti. ‘Macromedia’ isimli bir şirket, ‘Future Splah Animator’ yazılımını satın almıştı. Söz konusu yazılım, daha sonra ‘Flash’ adını almış ve 2.0 sürümüyle birlikte kullanıcı beğenisine sunulmuştu. ‘Macromedia Flash’, aynı yıl içerisinde 3.0 sürümüne yükseltilmişti. Yazılımın, internet sitesine getirdiği eklentilerle kullanıcıların sayfalar arasında daha fazla vakit geçirmesini mümkün kılmayı hedeflediği ifade edilmişti.  

Mozilla Firefox’ da ‘Firefox 85’ sürümüyle birlikte ‘Flash Player’ desteğini sonlandırmıştı 

Firefox 85 Flash Player

Mozilla Firefox’ da kısa bir süre önce, Firefox 85’ sürümüyle birlikte ‘Flash Player’ desteğini sonlandırmıştı. ‘Google Chrome’ ve ‘Microsoft Edge’in de benzer şekilde, ‘Flash Player’ desteğini sonlandıracağı belirtilmişti. Söz konusu iki tarayıcı için net bir tarih ise henüz verilmemişti.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

2021’de WhatsApp Desteği Alamayacak Telefonlar

Apple, ‘iPhone’ ve ‘iPad’lere Çoklu Kullanıcı Desteği Getirmeye Hazırlanıyor 

Google, ‘Camera Go’ Uygulamasına ‘HDR’ Desteği Ekledi!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz