Sanofi’nin Workinton iş birliği ile hayata geçirdiği, sağlık alanında fark yaratacak fikir ve proje sahiplerinin başvurduğu PharmUp Girişimcilik Programı sonuçlandı. Program sonunda Aksense tarafından geliştirilen ve 24-72 saat süren tanı süresini 5 dakikaya düşüren  yeni nesil biosensör jüri tarafından ödüllendirildi. Çözümün erken tanıyla hayati tehlikeyi azaltması ve enfeksiyonların yayılımını azaltması bekleniyor.

Teknoloji ve inovasyon hayatın her alanında kendini göstermeye başladı ve birçok noktada geleneksel yöntemlere nazaran çok daha hızlı sonuç veren çözümlerin geliştirilmesine imkan tanıyor. Farklı faaliyet alanındaki birçok marka da şirket içi çalışmalarının yanı sıra girişimcilik faaliyetlerini desteklemek, yenilikçi ürün-hizmet ve çözüm geliştirebilmek için çeşitli programlar düzenliyor.

Sağlık alanında yenilikçi çözümler geliştiren Sanofi, hayata geçirdiği girişimcilik programı PharmUp’ın Demo Day etkinliğini gerçekleştirdi. Program sonunda jüri tarafından birinci seçilen girişim Aksense, tıp dünyası için ilk ve tek olma özelliğine sahip bir çözüm. Aksense tarafından geliştirilen yeni nesil biosensör, normal koşullarda 24-72 saat süren bakteriyel enfeksiyon testlerini alınan kan örneğini 5 dakika içinde analiz ederek sonuçlandırabiliyor.

Tıp dünyası için büyük bir yenilik olan çözüm, hastalara ve hekimlere hızlıca sonucun ulaşmasını ve buna bağlı olarak gerekli hallerde hızlıca tedavi aşamasına geçilmesine imkan tanıyor. Buna göre bazı hayati tehlike taşıyan enfeksiyonların tedavisi hızlıca başlayabilecek ve ölüm riski azaltılabilecek. İnsan sağlığı için oldukça önemli olan erken tanı sayesinde bakteriyel enfeksiyonlar kontrol altında tutulabilecek, bulaşıcı bir hal alarak yaygınlaşması ve etkisinin büyümesi önlenebilecek. Çözümün bir diğer önemli faydası ise gereksiz antibiyotik kullanımının önüne geçecek olması.

Biosensör, laboratuvar ve pahalı ekipmanlar gerektirmeden, herhangi bir teknisyen veya uzmana ihtiyaç duymadan sonuç elde edebiliyor. Pratik, ekonomik ve hızlı sonuç vermesiyle dikkat çeken biosensörün alacağı yatırımlar ve destekler ile yaygınlaşması ve kullanımının artması bekleniyor.

Sanofi tarafından sağlık dikeyinde çalışan, ölçeklenebilir, geliştirilebilir ve sürdürülebilir fikirleri desteklemek amacıyla gerçekleştirilen programda 70 girişimci ‘Hastalık Farkındalığı ve Bilinçlendirme’, ‘Hastalık ve Tedavi Yönetimi’, ‘Sağlık Sistemine Yönelik Çözümler’ ve ‘Sağlık Teknolojilerinde Yenilikler’ olmak üzere 4 ana başlıkta değerlendirildi.

Finale kalan 5 girişim, mentorluk ve eğitim programlarına katıldı. 3 aylık hızlandırma dönemini kapsayan programda sağlık alanında, fikir aşamasını geçmiş, araştırılmış veya prototipini üretmiş girişimler ihtiyaçlarına uygun olarak belirlenen programlarda desteklendi.

Sanofi Türkiye İnovasyon ve Proje Yönetimi Müdürü olan Onur Yörükoğlu, ödül töreni sırasında yaptığı açıklamada “Sanofi olarak, sektörümüzde çığır açacak potansiyele sahip fikirleri PharmUp ile sağlıkta dijital dönüşümün bir parçası olmaya ve inovasyona yatırım yapmaya devam ediyoruz.” dedi.