Pazar, Temmuz 5, 2020
Ana Sayfa Haber Washington State University araştırmacıları kenevirin ağrı üzerindeki etkisini araştırdı

Washington State University araştırmacıları kenevirin ağrı üzerindeki etkisini araştırdı

Washington State University araştırmacıları yaptıkları bir çalışmada; kenevirin, migren şiddetini ve ağır baş ağrısını azalttığı bilgisine ulaştı.

30’dan fazla ülkede tıbbi amaçlı kullanılan kenevir yasal. Kenevir kişisel tüketim için de pek çok ülkede legal olarak kullanılabiliyor.

Kenevirle ilgili tartışmalar günden güne artıyor. Bu da elbette insanların kafasında soru işaretleri oluşmasına neden oluyor. Ancak uzun zamandır tartışılan, kenevirin etkili bir ağrı kesici olduğu düşüncesi artık araştırma sonuçlarında da yer almaya başladı. The Journal of Pain dergisinde yayımlanan araştırmada kenevirin migren ve ağır baş ağrısı durumlarını hafiflettiğine yönelik anlamlı kanıtlara ulaşıldı.

Tıbbi amaçlı kullanılan kenevirin, her üç kişiden birinin migren ve baş ağrısını azalttığı uzmanlar tarafından söyleniyordu. Ancak konuyla alakalı araştırma sayıları oldukça az. Bu sebepten ötürü Washington State University kurumu araştırmacıları özellikle; tütün gibi sarılıp içilen kenevirin, migren ve baş ağrısı üzerindeki etkilerini inceledi.

Araştırmacılardan Carrie Cuttler;  birçok kişinin baş ağrısı ve migren için kenevir kullandığını ancak buna karşın çok az sayıda çalışma olduğunu, ekibin de bu amaçla bu çalışma üzerine yoğunlaştığını belirtiyor.

Araştırma Strainprint adlı uygulama tarafından toplanan verilerle yapıldı. Kanada bölgesinde kullanılan uygulamada hastaların kenevir kullanımına bağlı olarak gösterdiği semptomlar takip edildi. Hastalar uygulama sayesinde baş ağrılarının derecelerini bildirdi. Ayrıca ağrıları kenevirden önce ve sonra olmak üzere kategorize eden hastaların şikayetlerinin ciddi oranda azaldığı belirtildi.

Yapılan araştırmada baş ağrısı ve migren tedavisi için kenevir kullanan 2000 kişinin verileri kullanıldı. Toplanan verilerin sayısının ise 20.000 oturumu kapsadığı belirtildi. Yani 20.000 defa tedavi amaçlı kenevir kullanılmış oldu.

Araştırma sonunda ise hastaların %90’ında kenevir kullanımı sonrası baş ağrısının veya migrenin şiddetinin azaldığı ortaya çıkmış oldu.

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Asus ZenFone Max Pro PUBG Güncellemesi Yayınlandı

Asus ZenFone Max Pro PUBG iyileştirmesinin de bulunduğu üçüncü Android 10 Beta güncellemesi paylaşıldı. Nisan 2018 tarihinde Android 8.1 işletim sistemi ile piyasaya sürülen...

Chrome Android 10 ile Birlikte 64 Bit Mimariye Geçiyor

Google Chrome, Android 10 işletim sistemi ile birlikte uygulamanın 64 bit mimaride kalacağını açıkladı. En popüler mobil tarayıcılardan biri olan Chrome, versiyon 85 ile...

Sosyal Medya Yasakları / Apple Zamları / Müzik Platformları Arasında Rekabet – Pazar Sohbeti – 5 Temmuz

Pazar Sohbeti’nin yeni bölümünde Timur Akkurt ve Ekin Kollama geçen hafta gündeme bomba gibi düşen sosyal medya yasakları, kanun düzenlemesi ve taslak çalışma üzerinde...

Rolls-Royce ‘un Elektrikli Uçakları Test Uçuşlarına Yeniden Başladı

Rolls-Royce’un geliştirdiği Bye Aerospace eFlayer 2 prototipi ve teknoloji demonstratörü CityAirbus uçakları elektrikli tahrik sistemleri ile çalışıyor. Rolls-Royce elektrikli uçak konusu için çalışmalarına test...

NISSAN, Sanal Showroom ile Modellerini Online’a Taşıdı

NISSAN Türkiye, hayata geçirdiği Sanal Showroom uygulaması ile NISSAN tutkunlarına bayiye gitmeden modelleri deneyimleme imkânı sunuyor. Kullanıcılar incelemek istedikleri modellerin içini ve dışını sanal...