2022-ford-focus-teknosafari

Ford, yeni Focus modellerini tanıttı. Makyajlı yeni Ford Focus, yeni motor seçenekleri ve gelişmiş bilgi eğlence sistemine sahip.

Ford markasının hem dünya genelinde hem de Türkiye’de en çok satan modellerinden biri olan Ford, yenilenerek karşımıza çıkıyor. Hem iç hem de dış tarafta birçok yeniliğe sahip olan araç, ilgi çekici LED far grubuna sahip. Ayrıca LED farklara, opsiyonel olarak akıllı uzun far sistemi eklenebiliyor.

Yeni Ford Focus modellerinde yapılan en büyük değişikliklerden birisi, araç içi bilgi eğlence sisteminde denilebilir. Apple CarPlay ve Android Auto özelliklerinin yanında kablosuz güncelleme desteği sunan yeni multimedya ekranı, 13.2 inç büyüklüğünde.

Daha modern ve daha yeni tasarım

2022-ford-focus-active-teknosafari

Yeni kaput tasarımı sayesinde ön tarafta yükseklik arttırılmış durumda. Ayrıca yeni kaput ile birlikte seri genelinde daha büyük görsel varlık sağlanıyor.

Yeni LED farlar, tüm yeni Focus modellerinde standart olarak sunuluyor. Ayrıca alt hattın daha sade ve zarif bir şekilde tasarlanmasına izin veren entegre sis farı bulunuyor.

Tüm yeni Focus modelleri, seri genelinde daha fazla farklılık yaratan üst ızgara ve panel tasarımı ile çok daha benzersiz gözüküyor. Trend X ve Titanium serilerinde güçlü yatay çubuklarıyla ayrışan, alt ızgaradan yukarıya doğru kıvrılan yan açıklıklarla uyumlu, parlak krom çerçeveli geniş bir üst ızgara yer alıyor. Titanium serisi ayrıca üst ızgara çubuklarında sıcak damgalı krom kaplama içeriyor.

Elektrikli performans: Güç ve yakıt verimliliği bir arada

2022-ford-focus-performans-teknosafari

Yeni Focus ile birlikte çok daha çeşitliliğe sahip güç aktarımı sağlanabiliyor. Yeni nesil Ford Focus, elektrikli seçenekler ile birlikte geliyor.

Çift debriyajlı Powershift şanzıman, iki pedalla daha kolay sürüş deneyimi sunmanın yanı sıra kesintisiz hızlanma sağlarken, yumuşak ve hızlı vites değişimlerini, üçlü vites küçültme özelliğiyle de seri sollamayı mümkün kılıyor. Otomatik şanzıman ‘Spor Sürüş Modu’nda daha sportif tepkiler için daha düşük viteslerden yararlanıyor. Şanzıman ayrıca ST Line versiyonlarında standart olarak sportif direksiyon vitesleriyle sunuluyor ve böylece manuel vites seçimine imkan veriyor.

Yeni Focus ayrıca Ford’un 125 PS güç seçenekli 1.0 litre EcoBoost motoruyla da sunuluyor. Altı vitesli, manuel şanzımanlı bu motor, 5.1 l/100 km yakıt verimliliği ve 116 g/km CO2 emisyon (WLTP) değeri sağlıyor.

Yeni nesil Focus modelleri ayrıca Sürüş Modu teknolojileri de sunuyor. Bu teknoloji ile sürücüler, gaz pedalı tepkilerini ayarlayabilen Normal, Spor ve Eko modları arasında seçim yapabiliyor. Ayrıca Elektronik Destekli Direksiyon (EPAS) içeriyor. Active versiyonda, düşük yol tutuş koşullarında güveni artırmak için Islak/Kaygan Zemin modları ve bozulabilen zeminlerde ivmenin korunmasına yardımcı olmak için tasarlanmış Kalın Kar / Kum modları sunuluyor.

Ford Focus, hayatı kolaylaştıran teknolojiler ile geliyor

2022-ford-focus-arac-ici-teknosafari

Yeni Focus, konforlu ve bağlantılı bir sürüş deneyimi için Ford’un en ileri konfor ve sürüş teknolojilerini kesintisiz bir şekilde entegre ediyor. Yeni SYNC 4 iletişim ve eğlence sistemi, gelişmiş bir makine öğrenmesi algoritması kullanıyor. Bu sayede sistemi, sürücülere çok daha uygun önerilerde bulunabiliyor.

SYNC 4, yeni bir 13,2 inç merkezi dokunmatik ekranla destekleniyor. Sistemin sezgisel ara yüzü de sürücülerin ihtiyaç duydukları uygulama, bilgi veya kontrole birkaç dokunuşla erişebilmesini sağlıyor. Yeni dokunmatik ekran, daha önce fiziksel düğmelerle çalıştırılan ısıtma ve havalandırma gibi işlevler için kontroller de içeriyor; böylece daha sade görünümlü bir orta konsol tasarımı ortaya çıkıyor. Sistem ayrıca Apple CarPlay ve Android AutoTM uyumlu ve kablosuz bağlanma özelliği sayesinde akıllı telefon işlevleri ile SYNC 4 arasında kesintisiz entegrasyonu mümkün kılıyor.

İleri aydınlatma teknolojileri arasında araç düşük hızlı bir manevra algıladığında daha iyi bir görüş için daha geniş hüzme düzenini etkinleştiren Manevra Işığı ve Otomatik Uzun Far Kontrolü3 entegre edilmiş standart tam LED ön farlar yer alıyor.3 Üst serilerde opsiyonel olarak sunulan Ford Dinamik LED Ön Far Sistemi şu özellikleri içeriyor:

  • Yansıma Önleyici Uzun Farlar: Karşıdan gelen trafiği algılamak için ön kameradan yararlanır ve yoldaki diğer sürücülerin gözünü alabilecek ışınları engelleyerek “göz kamaştırmayan bir alan” yaratır.
  • Kamera Temelli Dinamik Farlar 3: Yolu görmek ve yoldaki virajların içini aydınlatmak için ön kameradan yararlanır ve görüş alanını genişletir
  • Kötü Hava Farları3; Yağışlı havalarda ön silecekler çalıştığında, daha iyi görüş için hüzme düzenini değiştirir
  • Trafik İşaretlerine Duyarlı Farlar3; Yol işaretlerini algılamak için ön kamerayı kullanır ve kavşaklarda bisikletlileri ve yayaları daha iyi görebilmek için hüzme düzenini ayarlar

İlginizi Çekebilir:

Elektrikli BMW iX xDrive40 Ön Sipariş Açıldı 

Yeni Mercedes Maybach S Serisi Türkiye’de Satışa Sunuluyor

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz