Okuma Süresi
1 dakika

Google, gerçek zamanlı çeviri özelliğinin, tüm Android ve iOS işletim sistemli telefonlarda aktif edildiğini duyurdu. Yazılım aynı zamanda konuşmaları hızlandırmak için ‘akıllı cevaplar’ da önerecek.  

Teknoloji devi Google, gerçek zamanlı çeviri yapabilen Google Asistan modunu Android ve iOS cihazlarda kullanıcıların beğenisine sundu. Çevirmen modu, kullanıcıya 44 dilden herhangi birinde iletişim kurma imkânı sağlıyor. 

Kullanıcılar bu yeni özelliği deneyimlemeye “Hey Google! Almanca çevirmenim ol” veya “Hey Google! İspanyolca konuşmama yardım et” gibi kısa bir ifade yardımıyla başlayabilecek. Daha sonrasında Google Asistan, kullanıcılara telefonda duyabilecekleri veya görebilecekleri biçimde çeviri yapacak ve kullanıcı konuşmadan cevap verebilsin veya iletişim hızlanabilsin diye ‘akıllı cevaplar’ önerecek. Bununla birlikte Google, daha sessiz bir ortamda da özelliğin kullanılabilmesi için ses arayüzü olmadan çevirmen modunu klavye yardımıyla da kullanma imkânı sağlıyor.  

Çevirmen modu tablet ve telefonlarla beraber; Google Home hoparlörleri, içinde Google Asistan özelliği olan diğer hoparlörler, akıllı ekranlar ve akıllı saatler üzerinden de kullanılabilecek.  

Google, yazılımı daha önce turizm sektöründe test etti 

Tüm kullanıcıların beğenisine sunulan özellik, yılın başında turizm sektöründeki ticari müşteriler tarafından kullanılmıştı.  Mod, Las Vegas’taki Caesars Palace gibi otellerde resepsiyon ve danışma alanlarında test edilmiş ve otel çalışanlarının müşterilerle farklı dillerde iletişim kurabilmelerine olanak sağlamıştı.  

Google, gerçek zamanlı çeviri araçlarının uluslararası müşterileri ve sınır ötesi ticari ilişkileri olan konaklama sektörü gibi sektörler üzerinde çok fazla faydasının olabileceğini belirtti.