Bu videoda Estonya’nın türkçeye e-vatandaşlık olarak çevrilebilecek uygulaması e-Residency hakkında bazı bilgiler verdik. e-Residency nedir, ne değildir? Nasıl başvurulur? gibi soruların dışında bu uygulamayla Estonya’da yaşabilir miyim, oranın vatandaşı olabilir miyim gibi soruların da cevabını vermeye çalıştık.

Şimdi Estonya, 2014 yılında e-Residency uygulamasını açıkladığında tüm dünyanın dikkatini üzerine çekti. Özelikle de Türklerin.

Hatta yaklaşık 1.4 milyon nüfuslu ülkede vatandaşlık hizmetlerinin tamamı çipli bir kartla yer alıyor. Estonyalılar için bu kart pasaport, kimlik kartı, sağlık karnesi yerine geçiyor.

Estonya e-Residency ile AB vatandaşı olmayan fakat AB’deki pazara ve müşterilere ulaşmayı hedefleyen girişimcileri, verdiği bir dijital kimlik ile “e-Resident” yaparak, şirketlerini online olarak kurmalarına olanak tanıyor. Diyelim ki, freelance çalışıyorsunuz ya da YouTuber’sınız ve yurt dışındaki şirketlerden ödeme almak istiyorsunuz. E-vatandaşlık ile bunu kolayca yapabilirsiniz.

Bir startup yönetiyorsunuz ki bu uygulama en çok bunun için kullanılıyor. Ülkenin sermayesinden yararlanmak istiyorsunuz e-Residency ile bu mümkün olabilir.

Ancak, bu uygulamayla kişiler Estonya’da oturma hakkı veya vatandaşlık hakkı gibi haklara sahip olmuyorlar. E-vatandaşlık, Estonya’da olmadan Estonyalı olmanıza, orada iş kurmanıza imkân veriyor.