facebook profilime kim bakmış

Eğer bir kişi Facebook arkadaş listenizde kayıtlıysa ve herhangi bir engel durumu yoksa o kişi istediği zaman profilinizi, resimlerinizi ve bilgilerinizi görüntüleyebilir veya duvarınızda paylaşım yapabilir. Bu durumu bilen kullanıcılar kimi zaman profillerini ziyaret eden kişilerin kimler olduğunu, hangi arkadaşlarının ne sıklıkla hesaplarını görüntülediklerini bilmek isterler. Birçok insan “Facebook profilime kim bakmış” diye düşünerek merak içinde? Peki Facebook profiline bakanları öğrenmenin bir yolu var mı?

Çevrim içi dünyada adeta bir devrim etkisi yaratan Facebook, kullanıcılarının bilgilerini korumaya ve gizlilik ilkesinden şaşmamaya büyük özen gösteriyor. Özellikle sahte hesap ve yasa dışı paylaşımlara karşı ciddi bir koruma mekanizması geliştiren Facebook, üyelerinin hesaplarına başkaları tarafından ulaşılmasını engelleyen algoritmalara da sahip. Fakat bazen kullanıcılar gizli de olsa birtakım zararsız bilgileri öğrenmek isteyebiliyorlar. Birçok kişi hesaplarını ziyaret eden takipçilerinin kimler olduğunu merak ediyor ve bu yüzden de internet ortamında “Facebook profilime kim bakmış?” sorusunun cevabını arıyor. Biz de bu yazımızda bu soruya cevap getirdiği söylenilen bazı uygulamalardan ve profilinize bakanları öğrenmek için izlenebilecek yollardan bahsedeceğiz.

Facebook Profilime Bakanları Öğrenmem Mümkün mü?

Facebook Profilime Bakanları Öğrenmem Mümkün mü?

Facebook, gizlilik kuralları ile üyelerinin hesaplarına ve bilgilerine üçüncü kişilerin ulaşmasını engeller. Sizin profilinizi görüntüleyen kişilerin bilgileri de söz konusu gizlilik kuralları çerçevesinde saklanır ve diğer kullanıcılarla paylaşılmaz. Yani aslında “Facebook profilime kim bakmış nasıl öğrenirim?” sorusunun Facebook tarafından kullanıcılara sunulan net bir cevabı yoktur. Şirket bu bilgileri gizli tutmayı tercih eder. Fakat Facebook’un kullanıcısıyla paylaşmadığı bu bilgilere ulaşmak biraz zor olsa da, profilinize bakanları öğrenmeniz mümkündür diyebiliriz. Bunun için internet sayfası üzerinde birtakım işlemler gerçekleştirmek gerekiyor. Bir de bu konuya özel olarak geliştirilen bazı uygulamalar var. Şimdi sırayla ikisinden de bahsedeceğiz.

Uygulama Yardımıyla Profile Bakanları Öğrenme

Sosyal medya kullanıcılarının kafasında “Facebook profilime en son kim baktı? Hesabımı kimler, ne zaman görüntülüyor?” tarzında sorular oluşmaya başlayınca bu sorulara cevap getirdiğini iddia eden uygulamalar ortaya çıktı. Fakat bu tarz uygulamaları kullanırken dikkatli olmak ve işin güvenlik boyutunu unutmamak gerekiyor. Çünkü kullanıcıların bilgisayar, telefon ve tabletlerine yüklenen çeşitli yazılımlar aracılığıyla kişilere istedikleri bilgileri sunmayı vadeden bu tarz uygulamalar, güvenlik için büyük bir risk oluşturabiliyor.

Üyelere hesaplarını ziyaret eden kişilerin bilgilerini vermeyi vadeden uygulamalar, kullanıcılardan ilk olarak Facebook’a giriş bilgilerini istiyor. Facebook’a giriş için kullanılan e-posta adresi ve şifreyi veri tabanına kaydeden uygulama, o noktadan itibaren kullanıcının tüm bilgilerine ve hesap detaylarına erişebiliyor. Bu durum da söz konusu üyenin güvenlik duvarının tamamen aşılması demek oluyor. Yani siz kendinize ait bilgileri, kendi rızanızla hiç tanımadığınız kişilerin ellerine vermiş oluyorsunuz. İşlemin devamında, yani siz bilgilerinizi uygulamaya girdikten sonra, sistem karşınıza bir liste çıkarıyor. Uzmanlar profilinizi en son ziyaret eden kişilerin bilgilerinin yer aldığı söylenen bu listenin tamamen rastgele seçimlerden oluştuğunu söylüyorlar.

İyi niyetine güvenilmeyen ve tekinsiz olduğu düşünülen bu tarz uygulamalara karşı Facebook da kullanıcısını sık sık uyarıyor. Eğer siz de merak edip profilinize bakanları göstereceğini düşündüğünüz bir uygulama indirdiyseniz bir an önce Facebook şifrenizi değiştirmenizi öneririz. Böylece kendinizi ve hesabınızı yaşanabilecek hesap hırsızlıklarına ve olumsuzluklara karşı korumuş olursunuz.

Facebook Profiline Bakanları Öğrenmenin En Güvenli Yolu

Gelelim hesabı ve bilgileri tehlikeye atmadan Facebook profilini görüntüleyenleri öğrenmenin yollarına. Aslında profilinize bakanları öğrenmenin tek bir yolu var. O da Facebook’un internet sitesi üzerinde birtakım derin incelemeler yapmaktan geçiyor. Biraz çetrefilli ve uğraşlı da olsa son derece güvenli olan bu yolun kesin ve kanıtlanmış olduğunu söylemek doğru olmaz. Fakat birçok kişi tarafından kullanılan bu yöntem hem bilgilerinizi riske atmıyor hem de çok büyük oranda doğru sonuçlar veriyor. Bunun için aşağıda anlatılan adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

facebook profilime kim bakmış

  • İlk olarak Facebook’un resmi sitesini ziyaret edin ve giriş yapın.

Facebook profilime en son kim baktı

  • Daha sonra ana sayfa üzerinde bir boşluğa gelerek sağ tıklayın ve açılan menüden “Sayfa kaynağını görüntüle” kısmına tıklayın. Söz konusu sekmeye ana sayfayı açtıktan sonra CTRL+U yaparak da ulaşabilirsiniz.

facebook profilime kim baktı nasıl öğrenirim

  • Karşınıza küçük yazılardan oluşan, oldukça karmaşık bir sayfa açılacaktır. Burada CTRL+F yaparak sol üst köşede arama çubuğunun açılmasını sağlayın. Ardından arama çubuğuna “Initialchatfriendslist” yazın ve “Enter” tuşuna basın.
  • Bu adımı tamamladıktan sonra sayfada kullanıcı ID bilgilerinin olduğu kısma yönlendirileceksiniz. Karşınıza 456465123-6 tarzında rakamlardan oluşan uzun bir liste çıkacak. Bu rakamın tireden önceki kısmı sizin hesabınızı ziyaret eden kişinin ID numarasıdır. Tireden sonra yazan ise o kişinin hesabınızı görüntüleme sayısıdır.
  • Bu rakamlara ulaştıktan sonra profilinizi ziyaret eden kişileri bulmak oldukça kolay. Karşınıza çıkan ID numaralarından birini seçin ve tireden önceki kısmını CTRL+C ile kopyalayın. Daha sonra bu rakamı adres çubuğuna “https://www.facebook.com/profile.php?id=” ifadesinden sonra olacak şekilde CTRL+V ile yapıştırın ve “Enter” tuşuna basın. Bu işlemleri tamamladığınızda hesabınızı görüntüleyen kişilerin profilini görebilirsiniz.

Facebook ana sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz