MIT solunum cihazı

Coronavirüs hayatımıza girdiği günden bu yana birçok insanın hayatını kaybetmesine sebep oldu. Dünyada ve ülkemizde binlerce insana bulaşan korona virüs sebebiyle hastalanan insanların, en büyük zorluğu nefes almak oluyor. Tedavi süresi boyunca nefes alabilmek için solunum cihazlarına ihtiyaç duyuluyor. Bu konuda sevindirici bir haber geldi. MIT, düşük maliyetli solunum cihazı geliştirmeyi başardı. 

Covid-19 birçok ülkeye ve insana yayılmış durumda. Hastalık hakkında, nasıl bulaştığı ve nasıl tedavi edilebileceği hakkında çok net teşhisler maalesef bulunmuyor. Fakat Corona dolayısıyla hastalananların en büyük sorunlarından biri, nefes alma zorluğu. Coronavirüs, bulaştığı kişinin akciğerlerine saldırıyor, bu sebeple hastalar, nefes alabilmek için solunum cihazlarına ihtiyaç duyuyorlar. Tüm dünyada solunum cihazlarının maliyetinden ve azlığından dolayı sorunlar baş gösteriyor. Birçok iş insanı ve şirket bu duruma el atabilmek için bağışlarda bulundu, fabrikalarına solunum cihazı üretebilmek için tekrardan tasarlamaya başladı. Bu olumlu gelişmeler devam ederken sevindirici bir haber daha geldi. MIT (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) tarafından geliştirilen düşük maliyetli solunum cihazı ile, solunum cihazı eksikliğinin önüne geçilmek amaçlanıyor.  

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü tarafından, sadece 100 dolar maliyetle geliştirilmiş olan, düşük maliyetli solunum cihazının, çalışma sistemi son derece basit. Geliştirilen solunum cihazı, elle kullanılan hava pompası, ambu torbasını, otomatik olarak çalıştırabilecek bir düzeneğe sahip. Bu sayede hastaya haftalar boyunca sorunsuz bir şekilde hava takviyesi yapılabilecek. Ayrıca geliştirilen sistem, hastanın ihtiyacı olan hava basıncı ve miktarını ayarlayabilme yeteneğine sahip olacak. 

Geliştirici ekip tüm tasarımın detaylarını onilne olarak paylaşacak. Bu sayede dünyanın dört bir yanında, hastalık ile mücadele noktasında bir adım atılmış olacak. Geliştirici ekip şu aşamada, Amerika Gıda ve İlaç İdaresi’nden onay bekliyor. Sistemin onay alması durumunda solunum cihazı sorunu anlamından önemli bir adım atılacak.  

Elon Musk, solunum cihazı üretecek 

Elon Musk, solunum cihazı üretecek 

Birçok iş insanı gibi, ünlü girişimci Elon Musk’da solunum cihazı bağışlarına bulundu. Çin’den satın aldığı 1200’den fazla solunum cihazını, bağışlayan Elon Musk, ayrıca fabrikalarını solunum cihazı üretebilecek şekilde tekrardan düzenliyor. Tesla’nın üretim fabrikasını ve batarya fabrikasını en yakın zamanda solunum cihazı üretebilecek hale getirmeyi planlıyor. Bu üretim sürecinde, Medtronic şirketi ile birlikte çalışacak. Tüm bu olumlu gelişmelerin ve planların yanı sıra, Elon Musk yaptığı açıklama ile birlikte, Amerika Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanmış olan tüm solunum cihazlarını, Tesla’nın dağıtım sistemi ile dünyaya ücretsiz dağıtabileceğini söyledi. 

Samsung Galaxy Buds Plus İnceleme – Ses Kalitesi Nasıl?

PlayStation Plus, Nisan ayı oyunları açıklandı 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz