Reuters haber ajansının yayınladığı bilgilere göre; Foxconn, Hindistan’da gerçekleştireceği 1 milyar dolarlık fabrika yatırımı ile iPhone üretimine katkı sağlayacak. “Sriperumbudur” yakınlarına kurulacak fabrikanın, 6 bin yeni iş imkanını bölge halkına sunacağı belirtiliyor.

Dünyanın en büyük elektronik imalat hizmetleri sağlayıcılarından biri olan Foxconn, yatırım planlarında değişikliğe gidiyor. Reuters haber ajansı tarafından aktarılan bilgilere göre; Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasında yaşanan ticari savaş, dünyaca ünlü parça üreticilerinin yatırım planlarını etkiledi. Halihazırda Çin’de iPhone üretimine katkı sağlayan Foxconn şirketinin, yeni fabrikasını Hindistan’da açabileceği iddia edildi. 1 milyar dolarlık yatırımla kurulacak yeni fabrikanın kurulumunun, 3 yıl sürebileceği belirtildi. Bununla birlikte iddialar; fabrikanın, 6 bin yeni iş imkanı ile bölge halkı için önemli bir gelir kapısı haline geleceğine işaret etti. Şirket ise hala konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmadı.

Aktarılan diğer detaylara göre; Bengal Körfezi açıklarında bulunan “Sriperumbudur” kasabası yakınlarına kurulması planlanan fabrikada, birçok iPhone modeli üretilecek. Ülkenin güneyinde Foxconn, iPhone XR üretimine devam ederken 3 yıl sonrasında hayata geçirilmesi planlanan yeni bir fabrika projesi ile birlikte üretim hattı genişletilecek ve üretim bandının önemli bir kısmı, Çin’den Hindistan’a taşınacak.

Foxconn, 2019 yılında Çin’deki üretim hattını satmaya hazırlanıyordu

iPhone XR ne kadar oldu

ABD ve Çin arasındaki ticaret gerilimi, 2019’un Ağustos ayında ivme kazanırken uluslararası haber ajansları, Foxconn ile ilgili başka bir iddia daha ortaya atmıştı. Söz konusu iddialarda; şirketin, Çin’in “Guangzhou” şehrinde bulunan LCD üretim hattının satışı için alıcı aradığı belirtilmişti. Washington ve Pekin hattında yaşanan siyasi ve ekonomik gerilimin, bu kararda etkili olduğu ifade edilmişti. ABD Başkanı Donald Trump’ın yüzde 10 ek vergi kararından sonra ise uzmanlar, satışın “kolay olmayacağına ve biraz zaman alacağına” işaret etmişti.

Benzer şekilde; Hindistan’a yönelik yatırım planları iddialarından sonra da Amerikalı veya çok uluslu üretim şirketlerinin, Çin’de yapacağı çalışmaların bir süre askıya alınabileceği veya üretim hatlarının taşınabileceği söylemleri gündeme gelmişti.

Diğer yandan; 2016 yılında BBC’nin yayınladığı verilere göre şirket, bünyesinde 60 binden fazla çalışana gelir dağıtıyor. Brezilya, Hindistan, Avrupa, Japonya, Malezya, Meksika, Güney Kore ve ABD’de üretim faaliyetlerine devam eden Foxconn, Xiaomi cihazlar ve oyun konsolları üretimi konusunda da çalışmalarını sürdürüyor.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Fiat ve BiTaksi, ‘Kabinli Taksi’ Projesini Duyurdu

PUBG Dropstars Solo Turnuvası Finali, Bu Akşam Twitch Üzerinden Canlı Yayınlanacak

Tüm iPhone 12 Modelleri, OLED Ekran Teknolojisiyle Gelecek 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz