Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
3 dakika

Twitter tarafından dünyada yılın en beğenilen tweetleri ve en çok konuşulan konularını açıklandı. Yılın en çok retweet alan tweet’i rekor kıran yumurta oldu. İşte Twitter’da 2019 yılının en çok konuşulan konuları

İnternet ile attığımız her adım, izlediğimiz her video, like’ladığımız her fotoğraf, attığımız her tweet, yaptığımız her yorum birer data oluşturuyor ve bu dataların tümü hizmet sağlayıcılar tarafından analiz edilerek kullanıcı alışkanlıkları ve eğilimleri belirlenebiliyor. Her ne kadar veri ihlalleri ve bilgi paylaşımı skandallarıyla sosyal medya platformlarını görmeye alışık olsak da YouTube, Twitter, Spotify, Google gibi sosyal medya  yılın en’lerini açıklamaya devam ediyor.

Daha önce YouTube ve Spotify tarafından açıklanan sosyal medyada yılın en’lerini sizinle paylaşmıştık. Dün de  Twitter’ın Türkiye yılın en çok konuşulan konu ve isimlerini sizlere haberimizde aktarmıştık. Bu kez tüm dünyada yılın en çok konuşulan konuları, yılın en beğenilen Tweet’leri, yılın en çok konuşulan isimleri, yılın en çok retweet edilen tweetleri, yılın en çok yorum alan tweetlerini de içeren Twitter 2019 raporu açıklandı.

Tüm dünyada 260 milyon, Türkiye’de ise yaklaşık 10 milyon kullanıcıya sahip Twitter, birçok kez tüm dünyanın gündemini belirliyor. Kimi zaman mizah, kimi zaman toplumsal bir konu Twitter’dan tüm dünyaya yayılıyor. Geride bırakmaya hazırlandığımız 2019 yılı da Twitter platformunda karşımıza çıkan birçok olayla hatırlanacak.

Rekor kıran yumurta 2019 yılına damgasını vuran konu oldu. Aldığı 957 bin retweet ile Twitter aleminde en çok retweet alan tweet oldu. Aynı yumurta Instagram’da da yaklaşık 54 milyon beğeni alarak yine kendinden sıkça söz ettirmişti. Yılın en çok konuşulan konusuysa büyük yangın ile gündeme gelen #NotreDame oldu. Yılın en çok takip edilen futbol takımı Barcelona olurken, politikacılar kategorisinin zirvesinde Amerikan Başkanı Donald Trump yer aldı. Dizi kategorisinin lideri efsane dizi Game of Thrones olurken, film kategorisinde ise The Avengers: Endgame zirvede yer aldı.

Dünya çapında en çok retweet edilen tweetler: https://twitter.com/egg_rt_record/status/1084699357528625153

https://twitter.com/Apex_sH/status/1123337981677453313

Dünya çapında en çok yorum eklenerek retweet edilen tweetler:

Twitter’da yılın en çok konuşulan TV programı HBO’nun efsane dizisi Game of Thrones olurken onu Netflix yapımı Stranger Things izledi. Yılın en çok konuşulan filmi ise The Avengers: Endgame oldu. Twitter’da yılın en çok konuşulan oyuncusu son olarak Örümcek Adam Evden Uzakta filmiyle karşımıza çıkan Tom Holland oldu.

2019’da dünyada en çok izlenen TV programları:

2019’da dünyada en çok izlenen filmler:

2019’da dünyada en çok konuşulan aktörler:


2019’da dünyada en çok konuşulan müzisyenler:

Spotify tarafından da önceki günlerde yılın en çok dinlenen müzikleri açıklanmıştı. Twitter ise en çok konuşulan müzisyenleri açıkladı. Buna göre listenin ilk sırasında BTS adıyla bilinen Güney Koreli grup, Bangtan Boys yer alıyor.

Twitter’da El Clasico

Daha önce futbol takımlarının Twitter karnesini sizler için oluşturmuştuk. Twitter’da 2019 yılının en çok konuşulan spor takımları listesinde ilk 10’un 9’u futbol takımlarından oluşuyor ve zirveyi yine İspanyollar çekiyor. Barcelona listenin ilk sırasında yer alırken onu Real Madrid takip ediyor. Bu takımları ise ingiliz takımlar Manchester United ve Liverpool takip ediyor.


2019’da dünyada en çok konuşulan kadın sporcular:

2019’da dünyada en çok konuşulan erkek sporcular:

2019’da en popüler uluslararası spor yarışması etiketleri:

2019’da dünyada en çok konuşulan haber nitelikli etiketler:

2019’da dünyada en çok konuşulan politikacılar:

2019’da dünyada en çok kullanılan emojiler: