Çizgi roman evreninde başlayan değişim sinemada da karşımıza çıkacak ve Yeni Marvel 2099 serisinde Captain America bir kadın karakter olacak.

Anthony Mackie’nin hayat verdiği Captain America’nın Sam Wilson (Falcon) olacağı yönünde düşünceler vardı ancak çizgi roman serisi yüzyılın sonlarında Captain America’nın Roberta Mendez adında bir kadın karakter olarak karşımıza çıkacağını göstermiş oldu. Marvel Comics, okuyucularını 80. yıl dönümünde daha önce hiç görmediğimiz bir geleceğe götürecek.

Marvel 2099 serisi Spider-Man 2099’la başladı. Gelecekteki Örümcek Adam’ı Marvel Evreni’nde günümüze göndererek Captain America’nın yeni kimliğinin Roberta Mendez olduğunu doğrulamış oldu.

O-Hara (gelecekteki Örümcek Adam)’nın ziyaret nedeni Marvel 2099 çizgi roman serisinin diğer bölümleri başladığında belli olacak ancak günümüzdeki bazı kahramanların yardım için geleceğe gitmesi de çok olası. Şimdilik Mendez’i sadece The Amazing Spider-Man #34’te görebiliyoruz.Gelecekteki bu zaman çizelgesinin, ana Marvel Evreni’nin geçtiği Earth-616 olduğu varsayılıyor. Mendez, Marvel çizgi romanlarındaki ilk kadın Captain America değil ancak Dünya-616 evreninde bir ilk olacak.