Okuma Süresi
1 dakika

Amazon’un geliştiricileri;  kişisel sesli asistan Alexa’nın artık empatik bir ses tonuyla kullanıcı sorularını yanıtlayabileceğini açıkladı. Alexa; mutluluk, heyecan, hayal kırıklığı gibi duygu durumlarını fark edip empatik bir tonda konuşabilecek.

Geliştiriciler, Alexa’nın robotik ses tonunu kırıp kullanıcılara daha samimi bir ses tonuyla hizmet vermeyi planlıyor.

Örneğin bir trivia sorusunu doğru cevapladığınızda, Alexa daha heyecanlı ve mutlu bir ses tonuyla konuşabilecek. Ya da takımınızın bir oyunu kaybetmesi durumunda Alexa hayal kırıklığına uğramış, empatik bir ses tonuyla sizinle iletişime geçecek.

Alexa’nın hayal kırıklığına uğramış ses tonu:

https://youtu.be/RDJsB8BhP1s

Alexa’nın heyecanlı ses tonu:

https://youtu.be/PIh2KB3K7wY

Amazon daha önce de Alexa için çeşitli tonlamalar geliştirmişti. Geçtiğimiz ocak ayında ABD’li kullanıcıları için haber spikeri benzeri bir ses tonu çıkarmıştı. Amazon, müziği tartışmak için tasarlanan yeni bir ‘konu odaklı’ ses kullanabileceğini de duyurdu. Her iki ses de standart Alexa seslerinden biraz daha farklı tonlarda. Yani artık Alexa, hem haber spikeri hem de radyo DJ’i ses tonuyla konuşabilecek.
Amazon geliştiricileri ayrıca Avustralya aksanıyla bir haber spikeri sesini de Alexa’da etkinleştirebileceklerini dile getirdi.

Alexa’nın bu yeni empatik ses tonu şu an için sadece ABD’li kullanıcılara sunulmuş durumda. Eğer yeni ses tonları kullanıcılar tarafından beğenilirse ilerleyen zamanlarda diğer ülkelere de geleceği düşünülüyor.