Google’a, arama motoru ile haksız avantaj sağladığı gerekçesiyle Avrupa Birliği tarafından soruşturma açılmıştı. AB, söz konusu inceleme sebebiyle teknoloji devine 2,42 milyar euroluk para cezası vermişti. Google ise 2,42 milyar euroluk para cezasına itiraz etti. 

Google özellikle son zamanlarda ‘’haksız rekabete yol açtığı’’ ve ‘’avantajlarını kötüye kullandığı’’ sebebiyle çoğu ülkeden yüklü miktarda para cezaları almaya devam ediyor. Avrupa Birliği de, Google’a arama motoruyla kendi alışveriş hizmetlerine avantaj sağladığı ve hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle inceleme başlatmış ve şirketi yüksek miktarda para cezasına çarptırmıştı. 

Google ise, AB’nin vermiş olduğu 2,42 milyar euroluk para cezasına karşı bir dava açmıştı. Söz konusu davanın duruşmaları başladı. 3 gün süreceği düşünülen dava, Lüksemburg’ta bulunan Avrupa Birliği’nin en yüksek mahkemesi Avrupa Adalet Divanı yapısı içinde yer alan Genel Mahkeme’de görülmeye başlandı. 

Ne olmuştu?

2017 yılında Google’ın bir arama motoru olarak pazar hakimiyetini suistimal ettiği ve avantajlarını kötüye kullandığı gerekçesiyle AB Komisyonu, teknoloji devine 2,42 milyar euro para cezası vermiş ve şirketin rakiplerine eşit muamelede bulunmasını istemişti. Söz konusu cezayı temyize göreceğini açıklayan Google için duruşma günü geldi.

AB Komisyonu, AB’de çalışmalarını yürüten şirketlerin sektörlerinde rekabete aykırı bir durum olup olmadığını denetliyor. AB Komisyonu ayrıca, incelemeye aldığı durumların yasalara aykırı olduğunu tespit ettiği takdirde söz konusu duruma son verip şirketlere yüklü miktarlarda para cezası uyguluyor. 

Rekabet Kurumu’nda Google’ın sözlü savunma toplantısı yapıldı!

Bir el arabası ve 99 tane ikinci el telefon: Google Haritalar’ı hack’lemek işte bu kadar kolay!