Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Google, giyilebilir teknolojik ürün üreticisi Fitbit ‘i resmi olarak satın aldığını açıkladı. Uzun süren satın alım sürecinin ardından Avrupa Birliği, onayladığı anlaşma için Google’a sert koşullar getirdi. 

Google, sektörde önemli giyilebilir teknolojik ürünleriyle adından söz ettiren Fitbit ‘i satın almak için çalışmalara Kasım 2019 tarihinde başlamıştı. Yaklaşık bir buçuk sene önce duyurulan bu satın alım artık resmi olarak tamamlandı. Google’ın dün resmi blogundan duyurulan açıklamayla sürecin tamamlandığı belirtildi. Google, Kasım 2019’da yaptığı açıklamada ise Fitbit’i bünyesine 2,1 milyar dolar karşılığında ekleyeceğini duyurmuştu. 

Google’ın Fitbit’i bünyesine eklemesi için çalışmalara başlaması beraberinde pek çok soru işaretini getirmişti. Bu bağlamda, dünyanın en önemli reklam yayıncılarından olan Google’ın milyonlarca kullanıcının sağlık verilerine hakim olan Fitbit’i satın alması durumuna şüpheyle yaklaşılıyordu. Bu sebepten ötürü bir buçuk yıl sürdüğü düşünülen anlaşma, Avrupa Birliği’nin zorunlu tuttuğu koşullarla gerçekleşti. Kullanıcıların içini rahatlatan bu açıklamanın ardından Fitbit artık resmi olarak Google bünyesine geçti.

Google, Fitbit verilerini reklam için kullanamayacak

Akıllarda soru işaretine sebep olan Fitbit satın alımı için Google’ın Cihazlar ve Hizmetler bölümünün Kıdemli Başkan Yardımcısı Rick Osterloh, anlaşmanın “verileri değil cihazları” kapsadığını belirtti. Bu bağlamda, Fitbit’in Google dışı hizmetlerle uyumlu bir şekilde çalışmaya devam edeceği ayrıca üçüncü taraf fitness takip araçlarının Android ile çalışma şeklini etkilemeyecek. 

Avrupa Birliği, Google’a Fitbit anlaşması için şart koştu

Avrupa Birliği’nin resmi olarak onayladığı  satın alım için Google’a bazı koşullar sunuldu. Bu bağlamda Google, reklam hedefleme için Avrupa’daki Fitbit kullanıcılarının sağlık verilerini ve GPS verilerini kullanmayacak. Bununla birlikte, Avrupa’daki Fitbit kullanıcıları, Google ile sağlık ve fitness verilerini paylaşmama hakkına sahip olacak. Fitbit’in üçüncü taraf Android giyilebilir cihazları de desteklemeye devam etmesi koşullarının kabul edilmesinin ardından Google Fitbit anlaşması onaylandı. Google’ın yaptığı duyuruda ise, Avrupa Birliği tarafından sunulan tüm koşulların tüm dünyadaki Fitbit kullanıcıları için geçerli olacağı açıklandı. 

Fitbit CEO’su James Park ise satın alımla alakalı olarak memnuniyetini dile getirdi. Park, Fitbit ürün ve hizmetlerinin hem iOS hem de Android ile çalışmaya, güçlü veri gizliliği ve güvenlik özelliklerinin de sunulmaya devam edileceğini dile getirdi. Ayrıca, topladıkları veriler için de her daim kullanıcılara karşı şeffaf olacaklarını belirtti.

İlginizi Çekebilir:

ABD, Xiaomi’ye de Ambargo Uygulayacak: Xiaomi’den Açıklama Geldi!

Google ve Alphabet Çalışanlarından Sendika Hamlesi! 

YouTube Videolarında Alışveriş Yapma İmkanı Sunan Özellik Test Ediliyor

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz