Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Google internet üzerinden yapılan alışverişlerde güvenliği arttırmak için Google Asistan ile ses eşleşmesi yöntemini test etmeye başladı. Asistan ile alışveriş sırasında sesinizle doğrulama yapabileceksiniz.

Google Asistan‘ın ses eşleme yani Voice Match özelliği artık uygulamaların bir parçası olarak yapılan satın alma işlemlerinde güvenliği arttırabilir. Android Police adlı şirketten bir sözcü işlevselliğin yeni olduğunu ve akıllı telefonlardan yapılan alışverişlerin güvenliğini sağlamak için tasarlandığını doğruladı. Şuan sadece Google Play üzerinden uygulama içi dijital satın alma ve birkaç restoran siparişleriyle sınırlı.

Google Asistan Ses Eşleşmesi (Voice Match) Özelliğini Etkinleştirme

  1. Google Home uygulamasını açın,
  2. Ayarlar’a dokunun,
  3. Asistan ve ardından Voice Match‘e dokunun,
  4. Asistanınıza sesinizi tanıtın.

Özelliği etkinleştirmek için Google Destek sayfasındaki yukardaki talimatları izlediğimizde ne yazık ki henüz bu ayarı göremedik. Bazı kullanıcılar menü seçeneğini görebildiğini fakat etkinleştirmek istediklerinde yazılımın donduğunu bildirdi.

Android Police tarafından paylaşılan ekran görüntüsünde bu özelliğin kurulum süreci gözükmektedir. Yazılım “Asistanınızla alışveriş yaparken sesinizin size ait olduğunu doğrulayın” yazıyor. Ayrıca özelliğini güvenlik bakımından mükemmel olmayabileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

En güvenli yöntem olarak gözükmese bile sesinizi güvenlik olarak kullanmak yüzünüzü veya parmağınızı okutmaya çalışmaktan çok daha sorunsuz olma potansiyeline sahip. Ayrıca sesinizi kullanarak yapacağınız satın alımlarda işlemleri korumak için bir PIN kullanmanızı sağlayan Alexa’nın güvenlik yönteminden daha kullanışlı olacak gibi.

Ses Eşleme yani Voice Match aslında asistanın kime hitap ettiğini anlamasına izin veren bir Google Asistan özelliğidir. Geçen ay Google’ın önemli ölçüde daha yüksek doğruluğa ulaşılabilmesi için Ses Eşleme eğitim sürecini güncellediğini bildirilmişti. Fakat Google‘ın Android Police‘e söylediğine göre yalnızca sesinizi güvenlik olarak kullanarak ne kadar para harcayabileceğiniz konusunda sınırlar olduğunu bildiriyor.

Google‘ın  I/O 2020 Geliştirici Konferansının bu ayın başlarında yapılması planlandığı düşünüldüğünde şirketin konferansa bu özelliği tanıtacağı yönünde spekülasyonlar var. Google ses eşleşmesiyle onaylandığı alışveriş işlemlerinin ne zaman daha geniş bir sürüm ile kullanılmaya başlanacağı hakkında bir bilgi vermedi.

İlginizi Çekebilir:

Google, Mesajlar Uygulamasına Uçtan Uca Şifreleme Özelliği Getirebilir

Google Duo Nedir? Nasıl Görüntülü Sohbet Edilir?

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz