Google Mesajlar Uçtan Uca Şifreleme
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

“9to5Google”ın haberine göre Google, Mesajlar (Messages) uygulamasına uçtan uca şifreleme özelliği getirmek için çalışmalar yapıyor. Teknoloji devinin; uçtan uca şifreleme özelliğini, uygulama içerisine entegre ettiği “RCS” isimli iletişim servisine eklemeyi hedeflediği ifade ediliyor.  

Mesajlar (Messages) uygulamasının yeni versiyonunun yazılımını inceleyen “9to5Google”ın haberine göre Google, söz konusu uygulamaya uçtan uca şifreleme özelliği getirmeye hazırlanıyor. Teknoloji devinin; uçtan uca şifreleme özelliğini, Mesajlar uygulamasına entegre ettiği “RCS” hizmeti içerisine eklemeyi hedeflediği ifade ediliyor. Açılımı “Zengin İletişim Servisleri (Rich Communication Services)” olan RCS projesinin; klasik mesajlaşma yöntemlerine bir alternatif olması amacıyla, Google’ın uzun süredir üzerinde çalıştığı bir proje olduğu biliniyor.  

Fakat RCS, diğer mesajlaşma uygulamalarının sağladığı tüm hizmetleri iMessage ve Signal gibi iletişim servislerinden farklı olarak uçtan uca şifreleme olmadan gerçekleştirebiliyor. Aktarılan detaylara göre Google, son zamanlarda teknoloji basını gündemine oturan veri güvenliği skandallarının önüne geçmek için böyle bir hamle yapmak istiyor. Kodları inceleyen “9to5Google”; yazılım içerisinde, şifreli iletileri görmek için iletilere erişimi olan diğer Android uygulamalarına kullanıcıların izin verip vermemeye karar verebilecekleri bir seçenek olduğunu da ifade ediyor.  

Google’ın uçtan uca şifreleme özelliğini, Mesajlar uygulaması bünyesinde ne zaman kullanıcı beğenisine sunacağı ise henüz bilinmiyor. Fakat teknoloji devi, daha öncesinde konu üzerine çalıştığını resmi olarak onaylamış olduğu için özelliğin yakın zamanda uygulama yazılımındaki yerini alabileceği tahmin ediliyor. Uygulamanın “6.2” kodlu versiyonu içerisinde, konuya ilişkin birkaç satır kod bulunması da bu yöndeki iddiaları güçlendiriyor. 

RCS (Zengin İletişim Servisleri) nedir? 

RCS Nedir

Google’ın son zamanlarda, kendi iletişim servisiyle ilgili yatırımlarını sıklaştırması ‘RCS (Zengin İletişim Servisleri) nedir?’ sorusunu da akıllara getiriyor. Paylaşılan detaylara göre şirket, klasik kısa mesaj servislerine bir alternatif ve rakip olması amacıyla uzun süredir “RCS” projesi üzerinde çalışıyor. İlk kez 2018 yılındaki “Mobil Dünya Kongresi (MWC)”nde adı duyurulan servisin, kullanıcıların WhatsApp benzeri uygulamalarda olduğu gibi birbirlerine video, görüntü, emoji, sesli mesaj ve konum bilgisi göndermelerini mümkün kılan bir yazılıma sahip olduğu belirtiliyor. 

Bununla birlikte teknoloji devinin; 2018 yılındaki tanıtımında, söz konusu hizmetten Android işletim sisteminin birincil mesajlaşma platformu olarak bahsettiği de biliniyor. 2019 yılının Kasım ayında da ABD’li kullanıcıların yaygın kullanımına açılan servisin, Android kullanıcıları için diğer mesajlaşma ağlarının yerini alabileceği tahmin ediliyor. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Google ve Apple’ın Geliştirdiği Koronavirüs Takip Sistemi Kullanıma Hazır

Facebook, Bünyesine Google Fotoğraflar’a Video ve Fotoğraf Aktarma Özelliği Ekledi

Google Play Store, Önceden İşaretlenen Uygulamalar İçin Otomatik İndirme Özelliği Getirebilir 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz