Oxford Üniversitesi, oyuncuları sevindirecek bir araştırmaya imza attı. Bu araştırmanın sonuçlarına göre, uzun süre oyun oynamanın ruh sağlığı üzerinde hiçbir etkisi bulunmuyor!

Oxford, daha önce yaptığı bir araştırmanın sonuçlarına göre, uzun süre video oyunları oynamanın ruh sağlığını olumsuz yönde etkilediğini açıklamıştı. Son yapılan araştırmalar ise surumun tam tersi olduğunu gösterdi.

Oxford Oyuncuları Yakından İlgilendiren Bir Çalışmaya İmza Attı

Oxford’lu bilim insanları yakın zamanda, uzun süre video oyunları oynamanın insanın ruh sağlığı üzerinde nasıl bir etki yarattığına dair bir araştırma yaptı. Uzmanlar araştırma sonuçlarını, tam 39 bin katılımcıdan elde edilen veriler ışığında değerlendirdi. Oyun severleri yakından ilgilendiren bu araştırmanın sonucunda video oyunlarına uzun saatler ayırmanın insanlar için herhangi bir etkisi olmadığı anlaşıldı.

39 bin gencin katılıyla gerçekleştirilen bu çalışmada, Sony, Microsoft ve Nintendo gibi teknoloji şirketlerinin sağladığı veriler incelendi. Oyuncuların izniyle veri toplamaya başlayan teknoloji şirketleri, elde ettiği bu bilgileri bilim insanlarıyla paylaştı. Tam 6 hafta boyunca devam eden çalışmalar sonucunda uzmanlar, uzun süre oyun oynayanların ruh sağlıklarında herhangi bir olumsuzluk tespit edemediklerini açıkladı. Böylece Oxford daha önce yaptığı çalışmanın sonuçlarını yalanlamış oldu.

Veriler Dünyanın En Popüler Oyunlarından Toplandı!

Oxford araştırmacıları, bu geniş kapsamlı çalışma için oyuncuların hayatında herhangi bir değişiklik yapmadı. Araştırma sürecinde oyuncular, tam 6 hafta boyunca olağan yaşamlarını sürdürdüler ve oyun oynadılar. Araştırmacılar, dünyanın en popüler oyunlarını analizler kapsamına dahil etti. Oxford Üniversitesi araştırmacılarının gerçekleştirdiği çalışmada, bilim insanlarının verileri topladığı oyunların isimleri şöyleydi:

  • Animal Crossing: New Horizons
  • Apex Legends
  • Eve Online
  • Forza Horizon 4
  • Gran Turismo Sport
  • The Crew 2

Araştırmaya dair açıklama yapan Prof. Andrew Przybylski, açıklamasında Oyunların bizim için iyi ya da kötü olduğu hakkında düşündüklerimizin aksine, ne kadar oynadığınızın refahtaki değişiklikler üzerinde gerçekten hiçbir etkisi olmadığına dair oldukça kesin kanıtlar bulduk.” ifadelerine yer verdi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz