Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Google, siyasi reklamlarla alakalı sert değişikliklere gideceğini açıkladı. Alınan yeni karara göre; Google’a verilen siyasi reklam içerikleri eskisi gibi esnek olmayacak.

Geçtiğimiz günlerde Twitter da  platformda siyasi reklam içeriklerini kısıtlamaya yönelik bir çalışma başlattığını belirtmişti. Twitter, kullanıcılarının hem platformda daha rahat olabilmelerini sağlamak hem de seçimlerde yapılan manipülasyonlara izin vermemek adına böyle bir karar aldığını açıklamıştı. Elbette ki reklamlar tamamen yasaklanmayacak, ancak gelecek olan kısıtlamalarla birlikte Facebook’un geçtiğimiz dönemlerde yaşattığı seçim krizi gibi bir durum gerçekleşmemiş olacak.

İnternetin kullanım alanının yaygınlaşmasıyla beraber değişen pek çok şey oldu. Ufacık bir mesajı, milyonlarca kişiye ulaştırırken bunu aynı anda yapabilen bir ağ, pek çok insanı harekete geçirebiliyor. Geçtiğimiz yıl ABD seçimlerinde Donald Trump ve ekibinin seçimi kazanmak için Facebook’la yapmış olduğu çalışmalar gösterilebilir.

Politik meseleler, siyasi olaylar çoğu ülkede yaşanan karmaşık olaylar, hal böyle olunca siyasiler seçim kazanmak veya iktidarda kalabilmek adına pek çok şeyi yapmaktan çekinmiyorlar. İnternetin gelişmesiyle ve herkese ulaşmasıyla birlikte de siyasilerin kampanyaları internet ortamına taşınmış durumda. Google, artık buna dur diyebilmek adına siyasetle ilgili etkili kararlar almaya hazırlanıyor. Yani artık Google’ın alacağı kararla kullanıcılara siyasi reklamların gösterilmesi ciddi ölçüde kısıtlanacak.

Google üzerinden istenilen her şeyle alakalı reklam verilebilmekte. Bu kişisel bir reklam olabilir, bir hastane reklamı olabilir, hatta sosyal medya hesabı reklamı bile, Google reklamlar aracılığıyla ulaşılmak istenen kitleye istediğiniz şeyi duyurabilirsiniz. Siyasiler de elbette özellikle son yıllarda internet üzerinden sık sık reklam yapmakta. Seçim dönemlerinde siyasi parti reklamları belirli kullanıcılar hedeflenerek verebilmekte. Ancak Google’ın aldığı yeni kararla, artık bu hedef kitlesini daraltacak.

2020 Ocak ayında uygulamaya geçirilecek kararla birlikte siyasi reklam verenler, artık kullanıcıları sadece yaş, cinsiyet ve yaşadıkları yerin posta koduna göre hedefleyebilecekler. Ancak mevcut durumda olduğu gibi kişilerin yaşadıkları bölgelere veya seçmen kayıtlarına dayanarak reklam hedeflemesi yapmak mümkün olmayacak.

Google yapmış olduğu açıklamalarda, kullanıcı güvenini arttırmak amacıyla bu yolu tercih ettiğini belirtti.

Google’ın siyasi reklam içeriklerinin kısıtlanmasına yönelik bilgiler şimdilik bu kadar. Şirket konuyla alakalı henüz başka açıklamalarda bulunmadı.