Google’ın geçen sene Mart ayında kaldırdığı mesajlaşma uygulaması Allo, Huawei telefonlarda tehdit uyarısı veriyor.

Google, bu zamana kadar pek çok uygulama ve servis geliştirdi. Ancak elbette ki geliştirilen her servis ve uygulama kullanıcılar tarafından sevilmiyor veya beklendiği kadar kullanılmıyor. Yaklaşık 4 sene önce kullanıma sunulan Allo mesajlaşma uygulaması da Google’ın çok fazla tercih edilmeyen uygulamalarındandı.

Dört sene indirilebilir durumda olan uygulama, beklenen ilgiyi göremediği için geçen sene Mart ayında şirket tarafından mağazalardan kaldırıldı. Ancak Allo, uygulama mağazalarından kaldırılmış olsa da pek çok kullanıcı tarafından indirilmiş bulunuyor. Huawei telefonlarda ise Allo, daha farklı bir konuda karşımıza çıkıyor. Geliştiricisi Google için üzüntüyle sonuçlanan Allo, artık güvenlik riski olarak tanımlanmaya başladı.

ABD ve Huawei arasındaki ticari savaşın yaptırımları Huawei ve Google arasında da ilginç gelişmeler yaşatıyor. Google servislerinin Huawei telefonlarda kullanılmaması gibi durumlara alıştığımız bu günlerde Google’ın geliştirdiği Allo uygulaması, Huawei telefonlarda güvenlik tehditi olarak algılanmaya başlandı. Geçen Mart ayında kaldırılan uygulama Allo artık sadece bir APK dosyasından ibaret olarak tanımlanıyor ve uygulama risk oluşturduğu gerekçesiyle güvenlik uyarısı veriyor.

Bahsi geçen güvenlik uyarısının ilk olarak 2018’de tanıtılan P20 Pro modelinde ortaya çıktığı belirtiliyor. Ancak güvenlik uyarısının verildiği tek Huawei cihaz bu değil. Araştırmalar Mate 20 Pro modelinde de Allo uygulamasının benzer güvenlik uyarıları verdiğini gösteriyor. Huawei telefonların vermiş olduğu bu uyarı söz konusu uygulamanın kaldırılması gerektiğini gösteriyor. Bu uyarının sadece Huawei telefonlarda ortaya çıkması düşündürücü. Durumun Google’ın uygulamasından mı yoksa Huawei tarafından mı ortaya çıktığı ise henüz bilinmiyor. Söz konusu olay için iki şirketten de henüz resmi bir açıklama gelmedi.

Huawei, Çin’de ilk insansız mağazasını açtı.