Huawei, Çin’de yeni bir satış mağazası açtı. 7 gün 24 saat açık olan mağazada tek bir insan bile çalışmıyor.

Robotik teknolojilerin gelişmesiyle ve hayatımıza adapte olmaya devam etmesiyle birlikte teknoloji şirketleri de söz konusu teknolojilere ciddi yatırım yapmaya devam ediyor. Söz konusu teknolojilerin gelişmesi bazı kesimler tarafından eleştiri okları atılmasına sebep oluyor. Olayların odak noktası ise robotların bir gün insan gücünün yerini alacağı ve işsizliğe sebep olacağı yönünde. Ancak bu tartışmaların ortaya çıkması robotik teknolojilerin kullanımında şu an için herhangi bir etki yaratmıyor.

Huawei de tartışmalara konu olacak bir işe girişerek tamamen robotların kontrolünde olan ilk insansız mağazasını açtı.

Çin’in Vuhan kentinden Huawei’nin açtığı ‘insansız’ mağaza bu teknolojilerin ilerleyen dönemlerde hayatımızın için daha da gireceğini gösterir nitelikte. Yeni açılan mağaza 7 gün 24 saat hizmet verirken içerisinde tek bir insan bile çalışmıyor. Mağazaya yerleştirilen 3 adet robotik kol, ürünlerin bir ekran üzerinden satın alınmasını ve robotlar aracılığıyla teslim edilmesini sağlıyor.

Müşterilerin hizmetine açılan mağaza tamamen dairesel bir yapıda hazırlanmış durumda. Bir tanesi büyük diğer iki tanesi küçük olmak üzere toplamda 3 robotik kolun bulunduğu bir sisteme sahip. Robotlar tüketicilerin satın alacakları tüm ürünlerle ilgili gerekli işlemleri hiçbir insana ihtiyaç duymadan gerçekleştirebiliyor.

Tüketicilerin alışveriş yapabilmesi için mağazaya büyük ekran yerleştirerek, tüketicilerin bu ekran üzerinden sipariş verebilmesine olanak sağlıyor. Müşterilerin verdikleri siparişlerin teslimatı hızlı bir şekilde gerçekleştiriliyor. 360 derece dönebilen büyük robotik kol, istenilen ürünü arka kısımdan temin ettikten sonra küçük kola devrediyor ve küçük kollar da ürünün teslimatını yapıyor.

1 Ocak itibariyle hizmete açılan mağaza güvenliğin sağlanabilmesi adına kurşun geçirmez camlarla donatılmış durumda. Huawei kurşun geçirmez camların hırsızlık olaylarının önüne geçebileceğine inanıyor.

Çin’de açılan insansız mağaza şu an için akıllı telefon, kulaklık ve akıllı saat gibi küçük teknoloji ürünlerini kapsıyor. Ancak ilerleyen dönemlerde daha da gelişmiş sistemlerin kurulması ve yeni insansız mağazaların açılması oldukça olağan bir durum olabilir.

Huawei, kendi uygulama ekosistemini yıl sonuna yetiştirmeye çalışıyor