Ana Sayfa Haber Google ve Microsoft Mali Raporlarını Açıkladı: Gelir Artarken Kar Oranlarında Düşüş Yaşandı

Google ve Microsoft Mali Raporlarını Açıkladı: Gelir Artarken Kar Oranlarında Düşüş Yaşandı

0
7

Teknolojinin iki dev ismi Google ve Microsoft, birbirlerinin peşi sıra mali durum raporlarını açıkladı. Raporlar, şirketlerin gelirlerinin arttığını ancak kar oranlarının düştüğünü gösterdi.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketleri arasına yerleşmeyi başaran Google ve Microsoft, yılın son çeyreği için mali durum raporlarını açıkladı. Yapılan açıklamalar, her iki şirketin de önceki dönemlere göre çok daha fazla para kazandığını, ancak buna rağmen elde edilen karın düştüğünü gösterdi. İşte Google ve Microsoft’un açıkladığı o rakamlar!

Microsoft, Kar Kaybının Sebebinin Windows ve Diğer PC Hizmetleri Olduğunu Belirtti

Microsoft’un mali raporlarıyla ilgili açıklamaları bir hayli dikkat çekti. O açıklamalara göre şirket, geçtiğimiz 3 aylık süreçte 50.1 milyar dolar kazanç sağladı. Bu kazanç, yıllık bazda yüzde 11’lik artış anlamına gelse de, şirketin karlılığında ciddi bir düşüş gözlendi. 17.6 milyar dolar kar açıklayan Microsoft’un karı, yıllık bazda yüzde 14 azalmış oldu.

Microsoft tarafından yapılan açıklamalar, şirketin Windows’tan kaynaklı karlılık kaybı yaşadığını gözler önüne serdi. Son çeyrek verilerine göre Microsoft’un Windows OEM gelirleri, yüzde 15 civarında düşüş gösterdi. Bu durum, PC satışlarının dünya genelinde düşmesine bağlandı. Üstelik Microsoft, önümüzdeki çeyrek için de olumlu bir beklenti içerisinde olmadığını belirtti. Şirketin açıklamasına göre Windows OEM gelirleri, önümüzdeki çeyrekte yüzde 30 seviyelerinde düşecek.

Xbox ve Xbox/PC Game Pass Microsoft’un Gelirini Artırdı

Microsoft’un Windows OEM gelirlerinde düşüş yaşansa da oyun dünyasından kazanılan gelirler için böyle bir durum söz konusu değil. Şirketin Xbox ve diğer donanım satışları yüzde 13 artış gösterdi. Bununla birlikte, PC Game Pass aboneliklerinden elde edilen kazanç, yıllık bazda yüzde 159 oranında arttı. Xbox Cloud Gaming kullanıcılarının sayısı ise 20 milyon seviyesine ulaşarak 2 katına çıktı.

Google’ın Durumu da Microsoft’tan Farklı Değil

Teknoloji devi Google’ın da akıbeti, yılın son çeyreğinde Microsoft ile aynı oldu. Google’ın çatı şirketi Alphabet’in gelirleri 69 milyar dolar, karı ise 13.9 milyar dolar olarak kayıtlara geçti. Geçtiğimiz çeyrekte de 69 milyar dolar civarında para kazanan şirket, 16 milyar dolar kar açıklamıştı.

Google’ın Neredeyse Tüm Hizmetlerinde Gelir Artışı Yaşandı

Google’ın mali durum raporu, neredeyse tüm hizmetlerde gelir artışı yaşandığını ortaya koydu. Google reklamlarındaki gelir 53.1 milyar dolardan 54.4 milyar dolara, Google Cloud gelirleri ise 4.9 milyar dolardan 6.9 milyar dolara yükseldi. Kazanca paralel olarak, Google’ın bulut hizmetleri için yaptığı harcamalarda da artış yaşandı. Bu kategorideki zarar 644 milyon dolardan 699 milyon dolara çıktı.

Öte yandan, şirketin “diğer” olarak kategorize ettiği harcamalarda da ciddi bir artış gözlendi. Önceki dönem 1.3 milyar dolar olarak açıklanan kayıp, bu yıl yaklaşık 1.6 milyar dolar seviyesine ulaştı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz