Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Amazon, Google ve Microsoft’un ardından hızla büyüyen üretken yapay zeka yarışına katıldı. Şirket, müşterilerinin kendi yapay zeka modellerini oluşturmalarını sağlamayı amaçlayan Bedrock platformunu tanıttı.

Yapay Zeka Yarışına Amazon da Dahil Oldu!

Son zamanlarda, ChatGPT’den Midjourney’e ve DALL-E’den Stable Diffusion’a kadar üretken yapay zeka modellerinin ortaya çıkmasıyla dünya büyük ölçüde etkilendi. Bu nedenle, Microsoft ve Google gibi sektördeki büyük oyuncular yarışa girdi.

Şimdi de bir başka teknoloji devi Amazon bu konuda bir hamle yaptı. Şirket ilk başta doğrudan kullanıcı odaklı bir yapay zeka modeli sunmak yerine farklı bir yaklaşım benimsedi. Bedrock platformu ile Amazon, müşterilerinin kendi yapay zeka modellerini geliştirmelerine olanak sağlayacak. Amazon’un bulut bilişim bölümü Amazon Web Services (AWS) bugün Bedrock platformunu duyurdu. Bedrock’un AI21 Labs, Anthropic ve Stability AI gibi şirketlerin modelleri üzerinden müşterilerin kendi yapay zeka araçlarını geliştirmelerine olanak sağlayacağı belirtiliyor.

AWS CEO’su Adam Selipsky Açıkladı

Böylece Amazon, Microsoft ve diğer şirketler gibi herkes için bir araç sağlamak yerine, işletmelerin kendi özgün modellerini geliştirebilecekleri bir platform kurmuş oldu. AWS ayrıca Anthropic’in Claude sohbet botuna, Stability AI’nin görsel oluşturma hizmetlerine ve AI21’in dil modeline de erişebilecek. Tüm bunlara ek olarak, Amazon’un kendi dil modelleri olan “Titan” da platformda yer alacak. İlk model olan Titan Text, komutlardan metin oluştururken, ikinci model olan Titan Embeddings, çeviri ve arama gibi görevler için kullanılabilecek metinlerin matematiksel temsillerini oluşturabiliyor. Ayrıca AWS, Stability AI tarafından geliştirilen bir görüntü oluşturma aracı olan Stable Diffusion’a da erişim sunacak.

AWS CEO’su Adam Selipsky, müşterilerine seçenekler sunmak istediklerini belirtti: “Tüm müşteriler ve tüm kullanım durumları için tek bir modele sahip olmak mümkün değil. Biz seçenek ve esneklik sağlamak istiyoruz.” dedi. Tüm bunların yanı sıra Amazon, yapay zekâ kodlama aracı CodeWhisperer ile önemli bir adım attı. Yapılan duyurulara göre yapay zeka aracı Amazon Web Services üzerinden tüm kullanıcılar için ücretsiz hale geldi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz