Okuma Süresi
1 dakika

Google kurucuları Larry Page ve Sergey Brin, Google’ın sahibi olan Alphabet şirketinin icra kurulu başkanlığı (CEO) ve başkanlık görevlerinden ayrılacaklarını açıkladı. Ancak ikilinin şirketin yönetim kurulunda kalmaya devam edeceği bildirildi. Alphabet’e şu an Google’ın CEO’su olan Sundar Pichai liderlik edecek.

1998 yılında Page ve Brin tarafından ABD’nin Kaliforniya Eyaleti’nde kurulan Google, 2015 yılında yapılandırmaya gitmiş ve yeni kurulan Alphabet şirketi çatısı altına girmişti.

Alphabet’in yapmış olduğu açıklamaya göre şirketin ‘daha temiz ve daha hesap verebilir’ bir şekilde işleme hedefinin olduğu belirtildi.

2015 yılından beri Google’ın CEO’luk görevini sürdüren Sundar Pichai, artık hem Google hem de Alphabet’in CEO’su olarak görev hayatına devam edecek. Page ve Brin de konuyla alakalı yaptıkları açıklamada, Google’ın çatı şirketi olan Alphabet’in yönetim yapısını basitleştirmek için doğru zamanın geldiğini belirtti. Ayrıca ikili: “İkimiz de, şirketi bizden daha iyi yönetecek biri gördüğümüzde yöneticiliği bırakmak istemeyen insanlardan değiliz. Alphabet ve Google’ın iki CEO ve başkana ihtiyacı yok. Şirket yönetimini Pichai’den daha iyi bir şekilde yapacak kimsenin olmadığına inanıyoruz” yorumunda bulundu.

Hindistan’da doğan 47 yaşındaki Pichai Stanford Üniversitesi ve Pennsylvania Üniversitesi’nde okumak üzere ABD’ye gitmiş, ardından 2004’te Google’a katılmıştı. Bundan sonra hem Google’a hem de Alphabet’e liderlik edecek olan Pichai’nin izleyeceği yol merak şimdiden merak konusu oldu.