Siri ve Alexa gibi sesle çalışan yapay zeka asistanları sadece lazer ışığı kullanılarak hacklenebiliyor. U.S. Defense Advanced Research Projects Agency tarafından yapılan yeni araştırmalara göre hacker’lar Siri ve Alexa gibi sesli asistanları kolayca kontrol altına alabiliyor.

Yapay zeka tabanlı kişisel asistanlar dünyada birçok insan tarafından kullanılıyor. Kullanıcılar akıllı evlerindeki kilitleri, eşyaları kontrol etmek veya online alışveriş yapmak için sık sık Siri ve Alexa gibi sesli kişisel asistanları kullanıyor. Kişisel asistan, sesli komutu söylediğinizde ortaya çıkan ses dalgalarıyla akıllı cihazın diyafram adı verilen mikrofonuna ulaşıyor. Ulaşan ses sayesinde diyafram hareket ediyor ve cihazın yazılımının anlayabileceği, yanıt verebileceği elektrik sinyalleri üretiyor.

U.S. Defense Advanced Research Projects Agency tarafından yapılan araştırmalara göre Hackerlar; Siri, Alexa ve diğer sesle çalışan yapay zekalı asistanları tek bir kelime söylemeden hackleyebiliyorlar. Ortaya çıkan sonuçlar, bir hacker’ın komut söylemek yerine ışık huzmesini kodlayabildiğini ve daha sonra ışığı cihazın mikrofonuna yaktıklarında diyafram ses dalgaları gibi hareket ettikleri doğrultusunda.

Japonya ve Michigan Üniversitesi’nden bir ekibin yapmış olduğu araştırmada ise araştırmacılar, Siri’yi ve diğer yapay zeka asistanlarını 110 metreye kadar hackleyebildiklerini iddia ediyor. Erişilebilen maksimum seviye olarak belirtilen 110 metre olduğu da yapılan araştırma sonuçları arasında yer alıyor. Araştırmacılar ayrıca lazer ışığı yardımıyla 70 metre uzaklıktaki bir binada bulunan çan kulesini de kontrol edebildiler.