Fransız bilim insanları, telefon kılıflarında kullanmak amacıyla dokunsal duyuları algılayabilen ve yapay deriden üretilmiş akıllı telefon kılıfı ürettiler.

Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte sürekli gelişen sektörlerden olan telefon kılıfı sektöründe gelişmeler hızla devam ediyor. Günümüzde her akıllı telefon için yüzlerce farklı telefon kılıfı bulunmakta.
Fransız bilim insanları, telefon kılıflarına yeni bir bakış açısı getirdi. Dokunmaya duyarlı bir telefon kılıfı geliştirmeyi planlayan bilim insanları, bu telefon kılıflarında yapay deri kullanarak ürettikleri kılıfın kullanıcıların dokunma hislerini algılayabileceğini açıkladı.

Telecom ParisTech Üniversitesi’nden Marc Teyssier liderliğinde Sorbonne Üniversitesi ve Fransa Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi bünyesinde çalışmalarını sürdüren bilim insanlarınca geliştirilen bu kılıfın iki farklı versiyonu bulunmakta. Bu akıllı telefon kılıflarından biri daha temel bir örneği temsil ederken diğeri ise neredeyse gerçek insan derisine dokunuyor hissini veriyor.

Yapay deriden üretilen bu kılıf kullanıcıların dokunma hissini ve nasıl dokunduklarını algılayabiliyor. Bilim insanları yeni kılıfların sadece dokunma hissini algılamadığını aynı zamanda dokunan kişinin hangi baskıyla ve nasıl dokunduğunu da anlayabileceğini belirtti . Yapay deriyle kaplı bu yeni kılıf gıdıklama ve sıkma gibi durumları da fark edebiliyor olacak. Bilim insanları telefon kılıfını geliştirirken insan vücudunu baz alarak çalışmalarını sürdürdüler, öyle ki kılıf insan derisinde olduğu gibi farklı katmanlara sahip ve bu katmanlardan bir tanesi, ince bakır tellerden oluşuyor. Kullanıcıların kılıfa uyguladığı baskı sonucu da bu tellerdeki yük oranını değişiyor ve kılıf dokunsal uyarıları algılayabilir hale geliyor.

Bilim insanları ürettikleri bu dokunsal duyuları algılayabilen kılıfı geliştirmek ve ilerleyen dönemlerde farklı alanlarda da kullanılabilmesi adına yoğun çalışmalarına devam ediyor. Gelecek yıllarda dokunsal duyuları farklı birçok alanda görebilecekmişiz gibi duruyor.