Huawei’nin geliştirdiği mobil işletim sistemi HarmonyOS, 2020’de yüzde 2’lik global pazar payıyla beşinci en büyük işletim sistemi haline gelebilir. İşletim sisteminin bu yılın sonuna kadar Çin’de yüzde 0.1’lik pazar payına ulaşması bekleniyor.

Bu yılın başlarında, Huawei, merakla beklenen işletim sistemi HarmonyOS’u Android’in yerine koydu. Ancak, işletim sistemi akıllı telefonlarla sınırlı değil ve akıllı ev ürünleri de dahil olmak üzere çeşitli cihazlara güç sağlayacak.

Yeni bir raporda HarmonyOS’un pazar payının gelecek yıl küresel olarak yüzde 2’ye ulaşacağını iddia ederek, dünyanın en büyük beşinci işletim sistemi Linux’u geçeceğini iddia ediyor. Buna ek olarak, HongMeng OS’nin Çin’deki payının bu yılın sonunda yüzde 0,1’e, bir sonraki yılın sonunda ise yüzde 5’e ulaşacağına işaret ediyor.

Android, yüzde 39 pazar payıyla dünyanın önde gelen işletim sistemi. Hemen arkasından ise yüzde 35 pazar payına sahip Windows geliyor. iOS ve macOS işletim sistemleri yüzde 13.87 ve 5.92 pazar payıyla üçüncü ve dördüncü sıradalar. Yüzde 0.77 ile de Linux beşinci sırada.

HarmonyOS, akıllı televizyonlardan başlayarak şirketin pek çok cihazın da kullanılmaya başlandı. Honor Vision TV ve Huawei’nin Akıllı TV’lerinin her ikisi de HarmonyOS’la kullanıma hazır hale getirildi. Ancak şirket, bu yıl bu işletim sistemi tarafından desteklenen bir akıllı telefonu piyasaya sürmeyi planladığını doğruladı.