Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
Milyonlarca çalışan ebeveynin en önemli sorunlarından birisi olan okul öncesi eğitim ve ilköğretim yönetmeliklerinde önemli değişiklikler yapıldı. Milli eğitim Bakanlığı tarafından yapılan bu değişiklikler kapsamında artık okul öncesi eğitim ücretsiz olacak. Dahası, velilerden de herhangi bir isim altında bir aidat alınmayacak.
Çalışan anne babaların en önemli sorunlarının başında özellikle küçük çocuklarının bakımları geliyor. Bu konuda ebeveynlerin ilk imdadına koşan, okul öncesi eğitim kurumları olsa da bu durum bütün ebeveynler için çözüm olamıyordu. Bunun nedeni ise okul öncesi eğitim kurumlarının talep ettikleri yüksek ücretlerdi. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapmış olduğu son düzenleme ebeveynlerin bu sorunlarını kökten bir şekilde çözüme kavuşturuyor. Çünkü söz konusu değişiklik kapsamında bundan böyle okul öncesi eğitim ücretsiz olacak ve hatta velilerden de aidat alınmayacak. İşte detaylar!

Artık Kayıt ve Aidat Parası Yok

Seçimlere yalnızca birkaç gün kala Milli Eğitim Bakanlığı’ndan ülkedeki yüzbinlerce ebeveyn için mutlu bir haber geldi. Bakanlığın yapmış olduğu yeni bir yönetmelik Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Okul öncesi eğitim kurumlarını ve ilköğretim okullarını kapsayan düzenleme ile bazı yeni yükümlülükler getirildi. Bu kapsamda yayımlanan “29072 sayılı Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile resmi okul öncesi eğitim kurumlarında, okul öncesi eğitim için artık para alınmayacak. Ancak bilindiği gibi bazı kurumlar kayıt parası kavramının yerine ‘Aidat’ demeyi de tercih edebiliyor. İşte bu durumu da göz önüne alan yönetmelik, bu eğitim kurumlarında herhangi bir aidatın da alınmayacağını hükme bağladı. Dolayısıyla artık kurum ile öğrencilerin ihtiyaçlarına yönelik toplanan paralar olan aidatlar da velilerden talep edilemeyecek. Hatta kurumların eğer varsa aidat hesapları kapatılacak ve bu hesaplardaki bakiye, okul-aile birliği hesabına aktarılacak.

Yemek Ücreti Ödemeyecek Olan Personel

Milli Eğitim Bakanlığının okul öncesi eğitim kurumları ile ilgili yapmış olduğu yönetmelik değişikliği kapsamına göre bir önemli husus daha bulunuyor. Buna göre, okul öncesi eğitim kurumlarında çocukların beslenme saatlerinden sorumlu olan öğretmenler ve yardımcı personeller, kendi yemekleri için para ödemeyecekler. Hatta okulun diğer çalışanları da haftalık ya da aylık bir ödeme karşılığında kurumun yemek hizmetlerinden yararlanabilecek. Yönetmelikteki son bir değişiklik kapsamında ise okul öncesi eğitim ve ilköğretim programına hiçbir neden belirtmeden 5 gün boyunca gitmeyen çocuğun velisine kısa mesaj veya e-posta ile bilgilendirme yapılacak. Eğer bu süre 10 güne ulaşırsa okul müdürlüğü veliye yazılı bilgilendirme yapacak.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz