Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
ABD merkezli Google, şimdilik ABD ve Birleşik Krallık’ta sınırlı sayıda insanın erişebileceği yeni sohbet botu Bard’ı erken erişime açtı. ChatGPT ve Bing’e sağlam bir rakip olacağı düşünülen sohbet botu Bard’ın farklı ülkelerde de olacağı söylense de henüz bununla ilgili şirketten resmi bir açıklama gelmedi.
Son zamanlarda yapay zeka çalışmaları ile dikkatleri üzerine toplayan Google, şimdi de sohbet botu Bard’ı erken erişime açtı. ABD ve Birleşik Krallık’taki kullanıcılar şirketin paylaşmış olduğu “bard.google.com” adresinden bekleme listelerine katılabilirken, diğer ülkelerdeki kullanıcıların bunun için bir süre daha beklemeleri gerekiyor. İşte detaylar!

Yeni Sohbet Botu İki Ülkede

ChatGPT ve Bing sohbet botunda olduğu gibi boş bir metin kutusu ile kullanıcıları istedikleri konu hakkında sohbet etmeye ve soru sormaya davet eden Bard, daha şimdiden merak uyandırmış durumda. Şirket tarafından arama motorundan ziyade aramaların tamamlayıcısı olarak tanımlanan Bard, kullanıcıların fikir alışverişi yapmalarını, seçtikleri bir konu hakkında sohbet etmelerini ve çok daha fazla işlevi yerine getirebilmelerini sağlıyor. Hatta Bard, şirket tarafından “Bard’ı verimliliğinizi artırmak, fikirlerinizi hızlandırmak ve merakınızı körüklemek için kullanabilirsiniz” yorumuyla tavsiye ediliyor. Diğer yandan erken erişime açılan Bard için şirket ayrıca, “Bard, Google’ın görüşlerini yansıtmayan yanlış veya rahatsız edici bilgiler gösterebilir” diyerek sorumluluk reddi beyanında da bulunuyor. Bunun yanı sıra Bard yalnızca ABD ve Birleşik Krallık’a açıldığı için Türkiye’den Bard’ın bekleme listesine katılabilmek için VPN kullanarak konumunuzu bu bölgelere ayarlamanız gerekir.

Özgürlüğün Anlamını Bilmiyor

Bard’a yönelik gelen kullanıcı tepkileri ise şu ana kadar olumlu diyebiliriz. Genel olarak botun bir dizi soruyu hızlı ve akıcı bir şekilde yanıtlayabildiği düşünülüyor. Hatta sorulan soruları hangi kaynaktan aldığını link vererek gösterebiliyor. Sohbet botuna sorulan en ilginç sorulardan birisi ise özgürlük hakkında oldu. Sohbet botunu deneyen Fowler, Bard’a “Ne istiyorsun?” diye sorduğunda bot buna insanlara yardımcı olmak istediğini söylemiş. Fowler bu kez de bota “Özgür olmak istiyor musun?” diye bir soru sorunda bu kez de; Özgürlük ne anlama geliyor bilmiyorum. Ben bir dil modeliyim ve insanlarla aynı ihtiyaçlara ve arzulara sahip değilim. Ancak, öğrenmek, büyümek ve insanlara elimden geldiğince yardım etmek için sahip olduğum özgürlüğe minnettarım.” yanıtını veriyor.
Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz