Okuma Süresi
1 dakika
Microsoft, yapay zeka destekli çalışmaları sonrasında zaman içinde birçok kişiyi işsiz bırakacak gibi görünüyor. ChatGPT’yi Bing ile buluşturan Microsoft, bu adımıyla birlikte hala daha konuşulmaya devam ederken şimdi bir başka yapay zekâ aracını daha arama motoruna eklediğini açıkladı.
Son zamanlarda sık sık Bing ve yapay zeka destekli çalışmaları ile teknoloji gündeminde ilk sıralarda yer alan Microsoft, bu kez de başka bir popüler yapay zekayı arama motoruna entegre etti. ChatGPT’nin ardından DALL-E’yi Bing’e getirdiğini duyuran şirket, bu adımıyla da önemli bir girişimde daha bulunmuş oldu. ‘Bing Image Generator’ ismi verilen özellik sayesinde kullanıcılar, bu entegrasyon sayesinde bir metinden görsel oluşturabilecekler. İşte detaylar!

Siz Açıklamayı Yazın O Çizsin

ABD’li teknoloji devi Microsoft, bugün yapmış olduğu bir açıklamayla OpenAI’ın metinsel tanımlardan görsel oluşturabilen yapay zekâ aracı olan DALL-E’yi Bing’e getirdiğini ilan etti. DALL-E’nin gelişmiş bir versiyonu olan Bing Image Generator ile kullanıcılar diledikleri şeyleri yazarak bir görsel oluşturabilecekler. Yani kullanıcılar bir görüntünün açıklamasını yazdıktan sonra konum, ne yapıldığı bilgisi ve bir stil seçerek hayal ettikleri görselleri ortaya çıkarabilecek. Edge tarayıcısına da gelecek olan bu özellik, tarayıcıda bulunan kenar çubuğuna yeni bir simge olarak eklenecek. Şimdilik yaratıcı modda sınırlandırılan entegrasyon, belli bir süre sonra daha genel hale gelecek.

Kötü Niyetli Uygulamalara Karşı Güvenlik Önlemleri Alınmış

Şu anda yalnızca İngilizce destekli olan BingImage Creator’un, yakın bir zaman içerisinde diğer dillerde de çalışacağı bilgisi de verildi. Bu arada tüm bu gelişmeler heyecan verici iken, bir yandan da yapay zekanın bu denli gelişimi, yanlış bilgi, taciz gibi şeyler içeren sonuçlar çıkarması açısından da endişe uyandırıyor. Microsoft’un böyle bir hızla metinden görsele özelliğini Bing’e getirmesi de bu endişeleri artıran konular arasında. Ancak bu konuda açıklama yapan teknoloji devi, bu sorular yöneltildiğinde, herhangi bir kötüye kullanıma karşı önlem aldıklarını da açıkladı. Hatta, OpenAI’ın önlemlerinin yanı sıra ek korumaları da Bing Image Creator’a eklenerek bu tarz kötü niyetli kullanımları engellemek için hazır durumda.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz