Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
Dünya gittikçe dijitalleşirken bir yandan da bu alandan doğan saldırılar artmaya devam ediyor. Özellikle de büyük şirketleri hedef alan siber saldırılar, firmalara ait bazı özel bilgilerin ele geçirerek binlerce müşteriyi etkileyecek bir etkiye neden olabiliyor. Söz konusu siber saldırılardan bir yenisi de son olarak İtalya merkezli lüks spor otomobil üreticisi Ferrari’re yönelik yaşandı. Ferrari, müşterilerine dair bilgiler konusunda bir siber saldırıya uğradığını duyurdu.
Müşterilerin isimlerinin, e-posta adreslerinin ve telefon numaralarının açığa çıktığı ifade eden Ferrari, büyük çaplı bir siber saldırıya maruz kaldığını duyurdu. Geçtiğimiz aylarda Toyota’nın da başına gelen siber saldırı bugün yeniden Ferrari’yi vurmuş durumda. Daha önce de böyle bir saldırıya uğradığı iddia edilen şirket bu kez kendi yayınladığı bir duyuru ile saldırıyı doğruladı. İşte son siber saldırının boyutları ve detaylar!

Ferrari Doğruladı

İtalyan merkezli lüks otomobil üreticisi Ferrari, müşterilerine bir e posta göndererek, bir siber saldırıya maruz kaldıklarını doğruladı. Şirket yaptığı açıklamada, hassas müşteri verilerinin ihlal edildiğini, müşterilerin isimlerine, adreslerine, e-posta adreslerine ve telefonlarına erişildiğini aktarıldı. Henüz saldırıdan kaç müşterinin etkilendiğine dair açıktan bir bilgi paylaşılmazken şirket, bir tehdit aktörüyle iletişime geçtiğini ve bu kişinin şirketten fidye talep ettiğini açıkladı. Fidyeyi ödemediğini ve bunun yerine müşterilerini bilgilendirmeyi daha doğru bulan Ferrari, müşterilerine “Fidye talebini alır almaz, önde gelen bir üçüncü taraf siber güvenlik firmasıyla iş birliği yaparak bir soruşturma başlattık. Ayrıca ilgili makamları da bilgilendirdik” şeklinde bir açıklama yaptı.

Daha Önceki Saldırı ile Bağlantılı mı?

Ferrari hakkında daha öncesinde de bir siber saldırıya uğradığı ve bu saldırı sonucunda müşteri bilgilerine erişim sağlandığı iddia edilmişti. Ancak bu saldırının Ekim ayında yaşanan olayla ilgili olup olmadığına dair henüz bir veri bulunmuyor. 7GB büyüklüğünde verinin çalındığı bu siber saldırı “RansomEXX” adlı bir grup tarafından düzenlenmişti. Ferrari ise, şirkete ait bilgilerin çevrimiçi ortamda paylaşıldığını doğrulayarak bu saldırının nasıl gerçekleştiğini henüz öğrenemediklerini açıklamıştı. Şirketin operasyonlarını etkilemeyen saldırı sonrasında şirketten herhangi bir fidye talebi de gelmediği duyurulmuştu.
Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz