Yeni teknolojilerin fiyatlarındaki artış ve değişken kur sebebiyle, ikinci el akıllı telefonlara yönelen tüketicilerin mağdur olmamaları için yeni bir düzenleme getirildi. Resmi Gazete’de bugün yayınlanan yeni bir yönetmeliğe göre, ikinci el telefon ve tabletler belirlenen süreçlerden sonra garanti belgesiyle satılacak. 

Bu haftanın başında Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yazılı bir açıklama yaparak, özellikle ikinci el telefon ve tablet satışlarında “Yenileme Yetki Belgesi” ve “Garanti Belgesi” zorunluluğu için yeni bir düzenleme getireceklerini belirtmişti. Resmi Gazete’de yayınlanan “Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik” resmi olarak yürürlüğe girdi. Tüketiciler artık, kullanılmış telefon ve tablet yenileme merkezinde yenilenen cihazları garanti belgesine sahip bir şekilde satın alabilecek. 

İkinci el telefon ve tabletler yenilenip satılacak

22 Ağustos 2020 tarihi itibariyle, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik’ ile beraber artık ikinci el telefon ve tablet satışlarında tüketicilerin mağdur olmasının önüne geçilecek. İkinci el cihaz almak isteyenler, yenileme merkezinde belirlenen kurallara göre yenilenen cihazları garanti belgesi ile satın alabilecek ve tüketicilerin yaşadıkları mağdurluğun bu şekilde önüne geçilecek. 

Yenilenen ikinci el telefon ve tabletlerin ambalajlarında, “yenilenmiş ürün” ibaresi bulunması zorunlu olacak. Ayrıca, parça değişikliği varsa ve söz konusu parçalar ithalatçı onaylıysa yine ambalaj paketinde ‘üretici onaylı parçalar kullanılarak yenilenmiş ürün’ ibaresiyle belirtilecek. Kullanılmış cihazlarda yenileme işlemi için telefon ve tabletlerin en az bir yıl kullanılmış olması ve veri trafiğinin bulunması gerekliliği aranarak, gereken işlemler uygulanacak. 

İkinci el telefon ve tabletler garanti belgesi ile satılacak

İkinci el telefon satın alımlarında tüketicileri belki de en çok rahatlatan durum ise, cihazların artık garanti belgesiyle satılacak olması oldu. Tüketiciler artık ikinci el telefon alımlarında, eğer cihaz yenilendiyse ‘yenilenmiş ürün garantisi’ ile satın alacak. Bu ibarenin yenilenen cihazların ambalajlarında bulunması bir zorunluluk haline getirilecek. 

Yenileme merkezleri, söz konusu ürün garantisi taahhüdünün hazırlanmasından sorumlu olacak. Cihazların satışları ve teslim edildiğinin ispatı ise yetkili satıcıya verilecek. 

Ayrıca cihazların, Türkçe tanıtma ve kullanma kılavızuyla satılması gerektiği şu şekilde ifade edildi: “Yenilenmiş ürünün Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzuyla satışa sunulması zorunludur. Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzunun hazırlanması sorumluluğu yenileme merkezine, tüketiciye verilmesi ve teslim edildiğinin ispat yükü ise yetkili satıcıya aittir. Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzu yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısıyla verilebilir.”

İlginizi Çekebilir:

İkinci El Telefon ve Tablet Satışlarına Yeni Düzenleme: “En Az 12 Ay Garanti”

WhatsApp, Aynı Hesabı Farklı Cihazda Kullanma Özelliği Getiriyor 

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz