Cuma, Ekim 22, 2021
Ana SayfaHaberİkinci El Telefon ve Tablet Satışlarına Yeni Düzenleme: "En Az 12 Ay...

İkinci El Telefon ve Tablet Satışlarına Yeni Düzenleme: “En Az 12 Ay Garanti”

Ticaret Bakanlığı, ikinci el ürünleri alıp satarken, tüketicilerin güvenli bir şekilde hareket etmelerine yardımcı olmak amacıyla yeni bir yönetmelik taslağı için çalışmalara başladığını duyurdu. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yazılı açıklamasında, özellikle ikinci el telefon ve tablet satışlarında “Yenileme Yetki Belgesi” zorunluluğu ile birlikte “12 ay garanti” verilmesi gerektiğini vurguladı ve çalışmalara başlandığını belirtti. 

İkinci el telefon ve tablet düzenlemesinin önemine işaret eden Ticaret Bakanı Pekcan, “Düzenlemeyle kullanım ömrü henüz dolmayan teknolojik ürünlerin tekrar ekonomiye kazandırılmasını, israfın ve çevreye verilen zararların önlenmesini, ithalatın azaltılmasını ve tüketicilerin bütçelerine daha uygun bedelle güvenli bir şekilde ikinci el cihaz almalarını sağlamayı amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Pekcan, düzenlemenin tüketicilerin ikinci el ürün alıp satarken güvenli şekilde hareket etmesini sağlayacağına dikkati çekti ve şunları dile getirdi:

“Mevcut durumda, özellikle ikinci el cep telefonu piyasasında kayıt dışılığın ve güvensizliğin söz konusu olduğunu görüyoruz. Bu durumu ortadan kaldırmak, tüketicilerin güvenli şekilde ve sıfır ürünlere nazaran daha düşük maliyetle bu ürünleri satın almalarını sağlamak istiyoruz. Hazırladığımız yönetmelik taslağı, ülkemizde ‘yenilenmiş ürün’ sisteminin yasal altyapısını oluşturacak. Bu sayede, tüketicilerimiz kullanılmış teknolojik ürünlerini satarken veya ikinci el ürün alırken güvenli şekilde hareket edebilecek. Satın aldığı yenilenmiş ürünle ilgili sorun yaşadığında da garantiden kaynaklanan haklarını kullanabilecek.”

İkinci el telefon ve tablet satışlarında 12 ay garanti verilmesi zorunlu olacak

Pekcan, bu kapsamda kullanılmış cep telefonu ve tabletlerin bakanlıkça onaylı yenileme merkezleri tarafından belirli bir standarda göre yenilenebileceğini belirtti. Pekcan ayrıca ürünlerin sertifikalı ve garantili şekilde tekrar satışa sunulabileceğini aktardı.

Bakanlıktan “Yenileme Yetki Belgesi” alarak faaliyette bulunacak yenileme merkezlerinin, tüketicilerden kullanılmış ürünleri almak ve yenilenmiş ürünleri satmak üzere kendilerine bağlı çalışan “alıcı” ve “satıcı” kanalları oluşturabileceğini vurgulayan Pekcan, “Yenilenen ürünlerin ambalajında, etiketinde ve reklamlarında ‘yenilenmiş ürün’ ibaresine yer verilerek satışa sunulması ve ayrıca bu ürünlere en az 12 ay garanti verilmesi zorunlu olacak.” bilgisini verdi. 

Bakan Pekcan, yönetmelik taslağında ilgili kurum ve kuruluşların görüş ve değerlendirmelerinin alınarak son aşamaya gelindiğini belirterek, söz konusu düzenlemenin yakın zamanda hayata geçeceğini bildirdi.

İlginizi Çekebilir:

200 Doların Altındaki Cep Telefonları Vergisini Devlet Belirleyecek!

Yurt dışı internet sitelerinden ithal edilen ürünlerin vergisiz satılması kaçakçılık sayılacak!

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR