Çinli teknoloji üreticisi TCL, ilk üç parçalı, katlanabilir yeni telefonun prototipini sergiledi. 10 inçlik ekrana sahip bu telefonun bir parçası tek yönlü diğer parçası ise iki yönlü katlanabiliyor. Telefonun piyasaya ne zaman sürüleceği ise bilinmiyor.

Teknoloji devleri 2019 yılında akıllı katlanabilir telefon denemeleri üzerinde sıkıca çalıştı. Teknoloji severlerin ilgisini bir hayli çeken katlanabilir telefon teknolojisi bir devrim niteliği taşıyor. Ancak işler teknoloji devlerinin istediği şekilde ilerleyemedi. Samsung, katlanabilir ekranlı telefonu Galaxy Fold konusunda ufak tefek başarısızlıklar yaşadı. Bu durum Çinli Huawei’nin katlanabilir telefon çalışmalarını da doğrudan etkiledi.

Şimdi ise başka bir Çinli teknoloji üreticisi olan TCL, katlanabilir ekranlı telefonunun prototipini sergiledi. Geçtiğimiz dönemlerde karşımıza çıkan akıllı telefonlar sadece bir kez katlanıyordu ancak TCL’nin katlanabilir ekranlı telefonu iki kez katlanıyor. Yani bu telefon, üç parçalı bir gövdeye sahip. TCL’nin gün yüzüne çıkarttığı bu katlanabilir ekranlı akıllı telefon, toplamda 10 inçlik bir ekran büyüklüğü sunuyor.

TCL’in üzerinde çalıştığı katlanabilir telefonunun ekranın bir bölümü, tek bir yöne doğru katlanıyor. Ancak ekranın ikinci bölümü hem içe hem de dışa doğru katlanabiliyor. TCL, ekrana bu yeteneği verebilmek için kelebek menteşe kullanmış. Böylelikle tüketiciler, telefonu kullanabilmek için daha çok ekran opsiyonuna sahip oluyorlar. TCL’nin bu telefonu bir prototip. Dolayısıyla bu telefonun tüm teknik özelliklerinin açıklanmadığını ve ürünün henüz satışa hazır olmadığını belirtmek gerekiyor. Teknoloji devi, bir süre daha bu telefon üzerinde çalışmalarını sürdürecek ve herhangi bir sorun yaşanmadığı takdirde bu ürünü piyasaya sürecek. Firma, telefonun çıkış tarihi hakkında bir bilgilendirme yapmadı.