Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Yapılan araştırmalarda çocuk felci virüsünün ikinci bir versiyonu ortadan kaldırıldı. Çocuk felcinin tarih olması için geriye yalnızca bir versiyonu kalmış bulunuyor.

Bilim insanlarının yapmış olduğu açıklamalara göre, çocuk felcini ortadan tamamen kaldırmaya yönelik çalışmalar sonuç veriyor. Çocuk felcine neden olan virüsün adı: Polio. Bu virüs poliomyelit diye adlandırılıyor. Yapılan son bilimsel açıklamalara göre ise bu virüsün ikinci bir DNA zinciri de yok edildi.

Ortadan kaldırılan yapı, virüsün sakatlayıcı etkisini taşıyan zincirlerden biriydi. Geçtiğimiz günlerde silindiği açıklanan bu zincir ile birlikte oldukça bulaşıcı olan bu virüsten kurtulma yolunda bir adım daha atılmış oldu.

Yapılan tarihi açıklama, Dünya Çocuk Felci Günü’nde Dünya Sağlık Örgütü’nün Bağımsız Küresel Çocuk Felciyle Mücadele Değerlendirme Komisyonu tarafından açıklandı. Açıklama öncesinde uzun yıllar boyunca gezegenin dört bir yanında hastalık takibi ve incelemesi yapıldı.

Açıklamada, en son 2012 yılında Nijerya’da görülen WPV3 adlı çocuk felci virüsünün artık gözükmediği ve küresel olarak ortadan kaldırıldığı belirtildi. Duyuruyu komisyon başkanı ve aşı uzmanı David Salisbury, WHO’nun Cenevre’deki merkezinde yaptı. Bunun çok önemli bir an olduğunu söyleyen Salisbury, geriye yalnızca Polio 1 tipi virüslerin kaldığını söylüyor.

Çocuk felci genellikle hijyen koşullarının düşük ve aşılamanın olmadığı yerlerde görülüyor. Çok büyük oranda çocukları hedef alan hastalık kalıcı felçlere ve hatta ölümlere neden olabiliyor. Hastalığa sahip bazı kişilerde hiçbir belirti gözükmemesi de durumu güçleştiriyor.

Geçmişte bazı ülkelerde cVDPV kaynaklı salgınlar görüldü. En az 2 düzine salgın rapor edildi. Polio virüsünün kalan son versiyonunun da ortadan kaldırılması için çalışmalar devam ediyor.