AirBnb Yardım Platformu

AirBnb, COVID-19 salgını kaynaklı kriz sürecinde barınma ihtiyacı olan kişilere destek olmak amacıyla ‘airbnb.org’ isimli kâr amacı gütmeyen bir yardım platformu kurduğunu duyurdu. Platformun, olağanüstü dönemler ve acil durum zamanlarında zor durumdaki kişilerin ve yardım ekiplerinin barınma ihtiyacını karşılayacağı ifade edildi.  

Konaklama platformu AirBnb’de hizmet veren ev sahipleri; bir süredir,Sandy Kasırgası’ndan kaçan kişiler veya COVID-19 müdahale ekipleri gibi barınma ihtiyacı duyan kişilere karşılıksız olarak evlerinin kapılarını açıyordu. Şirket, kısa bir süre önce bu girişimleri resmi bir platforma dönüştürmeye yönelik yeni bir hamle yaptı. Aktarılan detaylara göre; AirBnb, kriz sürecinde barınma ihtiyacı duyan kişilere destek olmak amacıyla ‘airbnb.org’ isimli kâr amacı gütmeyen bir yardım platformu kurduğunu duyurdu. Platformun, olağanüstü dönemler ve acil durum zamanlarında zor durumdaki kişilerin ve yardım ekiplerinin barınma ihtiyacını karşılayacağı ifade edildi. 

AirBnb; konuya ilişkin açıklamasında, söz konusu kâr amacı gütmeyen platformun acil durum müdahale ve tahliye ekiplerine, yardım çalışanlarına, mültecilere, sığınmacılara ve COVID-19’un yayılmasını engellemek amacıyla ön cephelerde mücadele eden çalışanlara kalacak yer sağlamaya odaklanacağını belirtti. Şirket ayrıca, 100 binden fazla ev sahibinin bu tip nedenlerle kalacak yer ihtiyacı duyan kişilere evlerinin kapısını açmayı teklif ettiğine işaret etti. 8 Aralık tarihinden itibaren; ‘AirBnb Open Homes and Frontline Stays’ isimli yardım programının, ‘airbnb.org’ olarak adlandırılacağı ve bu çatı altında birleştirileceği dile getirildi. 

‘Airbnb.org’ platformuna destek olan ev sahiplerinin profillerine, özel bir rozet yerleştirilecek

Airbnb.org

Diğer yandan; AirBnb, söz konusu programı ‘Uluslararası Kızılay-Kızılhaç Teşkilatları Federasyonu (IFRC)’ ve ‘Topluluk Organize Yardım Çabası (CORE)’ isimli kuruluşlarla ortak olarak yürütüyor. Şirket; ‘airbnb.org’u desteklemek için AirBnb hisselerinin 400 binini taahhüt ediyor. Bununla birlikte; kurucu ortaklar Joe GebbiaBrian Chesky ve Nate Blecharczyk de hisse senetlerine ek olarak 6 milyon dolar bağış yapacaklarına işaret ediyor. 

‘Airbnb.org’ platformu ayrıca; önümüzdeki 2 yıl boyunca ‘IFRC’ personeli ve gönüllülerinin barınma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 1 milyon dolar bağış yapacağını dile getiriyor. Bunun yanında ayrı 1 milyon doların daha; COVID-19 testlerini yönetmesi, temas takibi yapması, aşı çalışmalarını yürütmesi ve karantina desteğini koordine etmesi için ‘CORE’a ve aşı dağıtım merkezlerine seyahat eden çalışanlara bağışlanacağı ifade ediliyor. AirBnb’de hizmet veren ve bu tip nedenlerle evlerini açarak ‘airbnb.org’a destek olan ev sahiplerinin, yaptıkları iyi faaliyetlerin görünür olabilmesi adına profillerine yerleştirilecek olan özel bir rozetle ödüllendirileceklerinin de altı çiziliyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

AirBnb, Coronavirüs sebebiyle iptal politikasını genişletti

AirBnb yapay zeka destekli bir yazılımla önce stalk’layacak, evler sonra kiraya verilecek

Pandemi Döneminde Siber Saldırılar Yüzde 542 Arttı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz