Geliştirilen son güncellemelerle birlikte kullanıcılarına farklı seçenekler sunan Instagram, özellikle hikaye kısmındaki yenilikleriyle dikkat çekiyor. İşte o özelliklerden biri de Instagram hikayeleri ile anket seçeneği! Peki, Instagram’da anket nasıl oluşturulur?

Instagram; hikayeler bölümünde kullanıcılarına çeşitli filtreler, link paylaşımı, konum eklentisi, geri sayım, test, soru sorma ve anket özelliklerini sunmaktadır. Bu yazımızda size Instagram üzerinden nasıl anket oluşturulacağını anlatmaya çalışacağız. Siz de Instagram’da anket yapamıyorum diyenlerdenseniz Instagram anket örnekleri ile birlikte sunacağımız bu yazımız size iyi bir rehber olacaktır.

Instagram Hikayelerde Anket Ne İşe Yarar?

Son zamanlarda kullanıcılarının yoğun ilgisiyle daha da popüler hale gelen hikaye bölümü, Instagram’ın yapmış olduğu son güncellemeler ile bünyesine birçok yeni özellik kattı. Bu yazıda da üzerinde durduğumuz anket özelliği ise bu yeni özellikler arasında en çok kullanılanlardan biridir. Anket özelliği ile hikayenizde paylaşacağınız fotoğraf veya videoya ekleyeceğiniz anket çıkartmasıyla takipçilerinize ya da sizin belirleyeceğiniz kişilere oylayacakları sorular sorabilirsiniz.

Bu oylamanın sonucunda paylaştığınız anketle ilgili olarak çeşitli istatistiklere de ulaşabilirsiniz. Bu istatistikler sadece hangi cevabın daha çok oy aldığını göstermekle sınırlı kalmayıp aynı zamanda hikayeyi kimlerin görüntülediğini, kimlerin oy kullandığını, toplam kullanılan oy sayısını ve bu oyların cevaplara göre dağılımını da göstermektedir.

Markalar ve çeşitli firmalar bu anketler vasıtasıyla takipçileri ile kolaylıkla etkileşime geçebilir ve sordukları sorularla bireyleri, markalarının karar alma sürecine dahil edebilirler. Bu anketler markaların müşteri memnuniyetini ölçmesi açısından da etkili bir rol oynayabilirler. Her ne kadar markalar gibi kurumsal olmasalar da Instagram’daki influencerlar da yine aynı şekilde takipçileri ile bir soru veya konu etrafında kolaylıkla etkileşime geçebilirler. Aynı zamanda bireysel hesap sahipleri de kararsız kaldıkları ya da merak ettikleri herhangi bir konuda bu anketler sayesinde takipçi kitlelerine fikir danışabilirler.

Instagram’ın Hikayeler Bölümünde Anket Nasıl Yapılır?

İşte Instagramda anket nasıl yapılır resimli anlatım. Instagram’da hikayeler üzerinden anket yapma seçeneğini kullanabilmeniz için ilk olarak elinizde hikayede paylaşmak üzere bir fotoğrafın bulunması gerekmektedir. Kullanacağınız fotoğraf, anketle ilgili olabileceği gibi tamamen bu özelliği kullanmaya yönelik bağımsız bir fotoğraf da olabilir.

 • Fotoğrafınızı belirleyip Instagram’ın hikaye kısmına girdikten sonra üst sırada yer alan simgelerden çıkartmalar imgesine tıklamalısınız.

Instagram hikaye bölümü

 • Çıkartmalar imgesine tıkladıktan sonra açılan pencerede anket ifadesine tıklamalısınız.

Instagram anket simgesi

 • Anket ifadesine tıkladıktan sonraki aşamada ise karşınıza “Bir soru sor…” ifadesi ve hemen altında yer alan “Evet” ve “Hayır” ifadeleriyle beliren cevap kutucukları çıkacaktır.

Bir soru sor görüntüsü

 • Bu noktada “Bir soru sor…” kısmında anket yapmayı planladığınız soruyu yazabilir ya da soru kısmını boş bırakabilirsiniz.
 • Cevap kutucuklarını da soru kısmında olduğu gibi değiştirebilirsiniz. Bu kutucukları “Evet” ve “Hayır” seçeneklerinde bırakabilir ya da kendi seçeneklerinizi oluşturabilirsiniz.

Sorunun düzenlenmesi

 • Instagram anket özelliği seçeneğinde soru ve cevap kısmında emoji kullanımına da olanak tanımaktadır. Bu sayede anketinizi kişiselleştirebilirsiniz.

Hikayede anket örneği

 • Anket sorunuzu belirleyip seçeneklerinizi oluşturduktan sonra anketinizi yayınlayacağınız hikayenizi paylaşmak için birden fazla seçeneğiniz bulunmaktadır.
 • Bu seçeneklerden ilki, profil fotoğrafınızın bulunduğu “Hikayen” simgesine tıklamaktır. Bu seçenekle, anketinizin bulunduğu hikayeyi tek tıkla tüm takipçilerinizle paylaşmış olursunuz.

Paylaşma seçenekleri

 • Bir diğer seçenek ise daha önceden belirlemiş olduğunuz ya da o an belirleyeceğiniz bir arkadaş grubu ile paylaşmaktır.
 • Bunun için “Hikayen” simgesinin sağ tarafında bulunan “Yakın Arkadaşlar” simgesine tıklamanız yeterli olacaktır. Bu sayede, anketinizi oylayacak kitleyi kolaylıkla belli bir grup ile sınırlandırabilirsiniz.

Gönder tuşu ile paylaşma

 • Son seçenek ise “Gönder” simgesi ile hikayenizi belirli kişiler ile paylaşmaktır. “Gönder” seçeneği, “Hikaye “ve “Yakın Arkadaşlar” aracılığı ile gönderme opsiyonlarını içerdiği gibi aynı zamanda mesaj ile bir veya birden fazla kişiyle anketinizi paylaşmanızı sağlamaktadır.
 • Anketinizi tek tek mesaj yoluyla paylaşmayı seçtiyseniz anketleriniz, gönderdiğiniz kişilerin direkt mesaj kutularına düşecektir. Gönderdiğiniz kişiler anketinize oy verdiği zaman, sonuçları o kişiyle olan sohbetinizde kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz.

Direkt mesajda anket örneği

Instagram’ın Anket Özelliği ile İlgili Karşılaşılabilecek Sorunlar

Bu yazıda derlediğimiz adımları izleyip hala Instagram’da anket yapamıyorum, Instagram’da anket seçeneği çıkmıyor diyorsanız bu soruna yol açabilecek ilk sebep, Instagram uygulamanızın güncelliğini yitirmiş olması olabilir. Android işletim sistemine sahip bir cihaz kullanıyorsanız Google Play Store’dan, IOS işletim sistemine sahip cihazlarda ise Apple Store’dan Instagram uygulamanızın güncel olup olmadığını kontrol edebilir, eğer uygulamanız güncel değil ise son güncellemeyi yükleyebilirsiniz.

Anket özelliğini kullanamamanızın bir başka sebebi ise kullandığınız cihazın sistem yapılandırmasının Instagram’ın gerektirdiği güncel sürüme sahip olmaması olabilir. Android veya IOS işletim sistemine sahip cihazınızın Instagram’ın son güncellemelerini desteklememesi halinde ortaya çıkan bu sorun, anket ve bu gibi yeni özelliklerin kullanılamamasına yol açabilir.

Play Store’den Instagram’ı güncellemek için TIKLAYINIZ!

App Store’dan Instagram’ı güncellemek için TIKLAYINIZ!