Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
3 dakika

Birçok sosyal medya kullanıcısı Instagram profilini kimin ziyaret ettiğini merak eder. Peki, Instagram’da profilinize bakanların tek tek görülebilmesi mümkün mü? İşte bu çok merak edilen sorunun cevabını sizlerle paylaşıyoruz.

Eğer Instagram’ı sık kullanan biriyseniz profilime kim bakmış diye mutlaka merak etmişsinizdir. Belki bazı kullanıcılar fotoğraf, hikaye ve videolarınızda gösterdiğiniz yaratıcılıktan etkilenmiş ve profilinizi görmek istemiştir ve siz de bu kişilerin kim olduğunu öğrenmek istiyorsunuzdur. İşte bu noktada Instagram profilinizi kimlerin ziyaret ettiğini öğrenmenin mümkün olup olmadığını sizler için derledik.

Bazıları Takip Etmeyi Tercih Etmez

Takip etme ve beğenme, Instagram kullanan çok sayıda kişi tarafından tercih edilen etkileşim çeşitleridir. Buna rağmen bazı kullanıcılar kimi hesapları, takip etmeden ve gönderilerini beğenmeden günlük olarak kontrol etmeyi tercih edebilir.

Popüler markaların hesaplarını kontrol eden sayıları azımsanmayacak kullanıcı da böyle yapar. Bu kişiler, takip ettikleri hesapların sayısının çok olmasını istemez. Ayrıca “Hikayeler” bölümünün çok dolu olmaması için de bazı hesapları takip etmezler.

Instagram Profilinize Kimlerin Baktığını Görmek Mümkün mü?

Bu konuda meraklı olmanız son derece normal. Ama Instagram’ın bu konudaki gizlilik kuralları, birçok kullanıcı gibi sizi de hayal kırıklığına uğratabilir. Ne yazık ki Instagram, profilinizi ziyaret edenleri asla size göstermez. Profile bakanları izleyen ve diğer kullanıcılara gösteren bir uygulama da yoktur.

Ticari bir hesaba sahipseniz profilinizi ziyaret edenlerin sayısını görebilirsiniz. Instagram’ın bu uygulamasıyla, son yedi gün içinde paylaştıklarınızı gören kişilerin sayısını öğrenebilirsiniz. Ama ziyaretçilerin isimlerini öğrenemezsiniz.

Gizlilik ve mahremiyet konusunda kullanıcılarını düşünen Instagram, profilinizi kimlerin ziyaret ettiğini bilir ama bunu kimseyle paylaşmaz.

Profile Bakanları Gösterdiğini İddia Eden Uygulamalar İşe Yarıyor Mu?

Sıkı bir Instagram kullanıcısı olan herkes mutlaka duymuştur. Hem uygulama marketlerinde hem de WEB’de Instagram profilinize kimin baktığını gösterdiğini iddia eden çok sayıda uygulama ve site bulunur. Peki, profile bakanları gösterdiğini iddia eden uygulamalar arasında gerçekten işe yarayan var mı?

Ne yazık ki bu soruya olumlu bir yanıt veremiyoruz. Çok büyük bir çoğunluğu sahte vaatler üzerine inşa edilen bu uygulamaları kullandığınızda genelde rastgele bir hesap seçilip size gösterilir. Hatta bazıları profilinize bakanları gösterme vaadiyle sizden ücret bile talep edebilir. Kullanıcılardan kredi kartı bilgisi talep eden bu tip uygulamaların yorumlarına baktığınızda genelde çok sayıda şikayet görürsünüz. Ayrıca bu uygulamaların içerisindeki reklam ve pop-uplar da sizi rahatsız edecektir.

Instagram, profilinize bakanları gösteren bilgileri üçüncü bir uygulamayla asla paylaşmaz. Bu nedenle profilinizi ziyaret edenleri gösterdiğini söyleyen güvenilmez sitelerden ve uygulamalardan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca bu yöntemlerle ilgili bazı sıkıntı verici durumlar da karşınıza çıkabilir. Size profilinizi kimin ziyaret ettiğini aktaracağını iddia eden uygulamalar virüs de içerebilir. Bu virüslerle bilgilerinizi kopyalayıp zararlı işlemlerde de kullanabilirler. Bundan ötürü bu uygulamalara kesinlikle itibar etmemelisiniz.

Profili Kontrol Edenleri Gösteren Bir Yöntem Var Mı?

Instagram profilinize bakanları gösteren bir yöntem arıyorsanız “Hikayeler” bölümünü kullanabilirsiniz. Açık hesaplardan paylaşılan Instagram hikayelerini herkes görebilir. Tabii ki engellediğiniz kişiler dışında.

Hikaye

 • Yapmanız gereken tek şey bir hikaye başlatmak. Bunun için Instagram ana sayfasında sol üst bölümde yer alan “Hikayen” bölümüne tıklayın.
 • Buradan bir fotoğraf ya da bir video seçerek ilerleyebilirsiniz.
 • Ardından “Paylaş”a tıklarsanız hikayenizi oluşturabilirsiniz.
 • Paylaşım yapıldıktan sonra göz ikonuyla hikayenizi ziyaret edenleri görebilirsiniz. Bu kişiler içinde Instagram hesabınızı takip etmeyenler de bulunabilir.
 • İstemediğiniz kullanıcıları görürseniz çarpı ikonuna tıklayarak bu hesapları engelleyebilirsiniz.

Şimdilik bu yöntem sizi ziyaret edenleri görmenin tek yoludur.

Instagram’da Gizlilik Ayarları Nasıl Yapılır?

Instagram profilinizin gizlilik ayarlarını değiştirerek; hesabınızı herkese açık yapabildiğiniz gibi, yalnızca takipçilerinizin profilinizi görmesini de sağlayabilirsiniz. Profiliniz ve hikayeleriniz herkese açık olsun ya da sadece takipçileriniz tarafından görüntülensin istiyorsanız hesabın ayarlar bölümünde bazı işlemler yapmanız gerekir. Bunun için şu adımları izlemelisiniz:

1

 • Instagram hesabınızın ana sayfasının sağ alt köşesindeki profil simgesine tıklayın.

2

 • Profilin sayfanız açıldığında sağ üstteki üç çizgi ikonuna dokunun.

3

 • Üç çizgiye tıkladıktan sonra açılan bölümden “Ayarlar”a geçebilirsiniz.

4

 • “Ayarlar”a girdikten sonra “Gizlilik” bölümüne geçmeniz gerekir.

5

 • Bundan sonra “Hesap Gizliliği”ne tıklayabilirsiniz.

6

 • Buradaki butonu açıp kapatarak hesap gizliliğinizi değiştirebilirsiniz.
 • Eğer buton ekran görüntüsündeki gibi olursa hesabınız herkese açık demektir.

Facebook Profilinizi Ziyaret Edenleri Görmek Mümkün mü?

Çok sayıda Facebook kullanıcısı da Instagram’daki gibi profiline kimlerin baktığını öğrenmek ister. Facebook’un konu hakkındaki resmi açıklamasına göre zaman tünelinize bakanları tespit etmek mümkün değil.

Facebook profilinize bakanları gösterdiğini iddia eden çok sayıda uygulama olsa da bunlara itibar etmemeniz tavsiye edilir. Bu tip yöntemler genelde size reklam göstermek ya da verilerinizi rızanız olmadan ele geçirmek amacıyla geliştirilir.