Instagram DM Grup Sohbeti Kurma
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
3 dakika

2020 verilerine göre 39 milyon kullanıcı sayısıyla Instagram’ı en yoğun kullanan ülkelerden biriyiz. Gün içinde her adımımızı Instagram üzerinden anlık olarak paylaşıyor, gündemi yakından takip ediyoruz. Bunun yanı sıra Instagram, bir mesajlaşma uygulaması olarak da kullanılabiliyor. Özellikle de WhatsApp’da olduğu gibi grup sohbeti kurabiliyorsunuz. Tekno Safari editörleri olarak bu yazımızda, Instagram üzerinden grup sohbetini nasıl kuracağınızı adım adım anlattık. İşte; ‘Instagram’da grup sohbeti nasıl kurulur?’ ‘Instagram grup kurma.’ ‘Instagram DM grup kurma.’ ‘Instagram’da nasıl grup oluşturulur?’ ‘Instagram’da grup sohbeti nasıl yapılır?’ ‘Instagram üzerinden grup sohbeti nasıl kurulur?’ ‘Instagram grup sohbeti nasıl sonlandırılır?’ ‘Instagram grup sohbetinin avantajları.’ 

Instagram uzun bir süre yalnızca fotoğraf paylaşabildiğimiz bir platform olarak hayatımızdaydı. Zaman içinde çeşitli güncellemeler yaparak kullanım amacını geniş bir alana taşıdı ve yeni kullanıcılara da ulaşmayı başardı. Dolayısıyla Instagram’ı artık bir mesajlaşma uygulaması niteliğinde de kullanabiliyoruz. Grup sohbetleri oluşturabiliyor, görüntülü ve sesli aramalar gerçekleştiriyor, anlık fotoğraf ve videoları mesaj olarak da paylaşabiliyoruz. İşte; Tekno Safari editörleri olarak yazımızda Instagram’ın bu özelliğini ele alarak nasıl grup sohbeti kurabileceğinizi anlattık. ‘Instagram’da grup sohbeti nasıl kurulur?’ ‘Instagram grup kurma.’ ‘Instagram DM grup kurma.’ ‘Instagram’da nasıl grup oluşturulur?’ ‘Instagram’da grup sohbeti nasıl yapılır?’ ‘Instagram üzerinden grup sohbeti nasıl kurulur?’ ‘Instagram grup sohbeti nasıl sonlandırılır?’ ‘Instagram grup sohbetinin avantajları’ tüm detaylarıyla yazımızın devamında.

Instagram’da Grup Sohbeti Nasıl Kurulur?

Instagram DM Grup Kurma

Öncelikle Instagram’da DM alanına geliyorsunuz ve sağ üstte gördüğünüz ‘kalem’ ifadesine dokunuyorsunuz.

Instagram DM Grup Kurma

Buradan gruba almak istediğiniz kişileri sağda gördüğünüz yuvarlak kutucuğa dokunarak seçiyorsunuz ve ‘sohbet’ ifadesine dokunuyorsunuz.

Instagram DM Grup Kurma

Fotoğrafta gördüğünüz gibi Instagram’da grup sohbetini oluşturdunuz.

Instagram DM Grup Kurma

Dilerseniz gruba bir ad verebilirsiniz. Bunun için; ‘bu gruba ad ver’ ifadesine dokunuyorsunuz.

Instagram DM Grup Kurma

Gruba isim verdiğiniz takdirde fotoğrafta okla gösterdiğimiz gibi bildirim gidecektir.

Instagram DM Grup Kurma

Sağ üstte gördüğünüz telefon ve kamera ifadelerine dokunarak grupta sesli ve görüntülü arama başlatabilirsiniz.

Instagram DM Grup Kurma

Altta gördüğünüz mikrofon ifadesine dokunarak sesli mesaj gönderebilirsiniz. Bununla birlikte kamera ifadesi aracılığıyla anlık fotoğraf çekip gruptaki arkadaşlarınızla paylaşabilir veya galerinizde var olan bir fotoğrafı gönderebilirsiniz. Ayrıca çeşitli GIF’lerde paylaşabilirsiniz.

Instagram DM Grup Kurma

Üstte gördüğünüz ‘grup’ ifadesine dokunduğunuzda grupla ilgili yapabileceğiniz diğer ayarların olduğu bir sayfaya yönlendirileceksiniz.

Instagram DM Grup Kurma

Buradan grup fotoğrafını değiştirebilirsiniz. Mesajları, bahsetmeleri, arama bildirimlerini sessize alabilirsiniz. Aynı zamanda ‘katılmak için onay gerekiyor’ ifadesini aktife alarak gruba yeni üyeler için yöneticinin onayını açabilirsiniz.

Instagram DM Grup Kurma

Grubu kuran kişi olarak yönetici sizsiniz. Dolayısıyla ‘kişiler ekle’ ifadesine dokunarak grup sohbetine yeni katılımcılar ekleyebilirsiniz. Gruptan ayrılmak istiyorsanız ‘sohbetten ayrıl’ ifadesine dokunabilirsiniz.

Instagram DM Grup Kurma

Grup üyelerinin yanında üç nokta şeklinde bir ifade göreceksiniz.

Instagram DM Grup Kurma

Buraya dokunduğunuzda bir üyeyi gruptan çıkarabilir, yönetici yapabilir, kısıtlayabilir, engelleyebilir ve şikayet edebilirsiniz.

Instagram Grup Sohbeti Nasıl Sonlandırılır?

Instagram DM Grup Kurma

Instagram’da kurduğunuz bir grubu sonlandırmak için yine üstte gördüğünüz ‘grup’ ifadesine dokunuyorsunuz.

Instagram DM Grup Kurma

Altta ‘sohbeti sonlandır’ seçeneğine geliyorsunuz.

Instagram DM Grup Kurma

Karşınıza çıkan ‘sohbeti kalıcı olarak sonlandır’ yazan kutucukta ‘bitir’ butonuna dokunuyorsunuz. Böylece tüm grup üyeleri sohbetten çıkarılıyor ve kurmuş olduğunuz grubu kapatabiliyorsunuz.

Instagram Grup Sohbetinin Avantajları

Instagram DM Grup Sohbeti Kurma

  • Instagram grup sohbetinin öncelikli avantajının gizlilik olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü, WhatsApp gibi telefon numarası gerektirmez. Bir Instagram hesabının olması yeterlidir.
  • Grup olarak sesli ve görüntülü konuşma imkânı sunar.
  • Instagram’da nasıl birebir sohbet ediyorsanız grup sohbetinde de aynı özellikleri kullanıyorsunuz. Bu nedenle platformda, grup kurmak ve buradan sohbet etmek size yabancı gelmeyecektir.
  • Bildirimleri özelleştirebiliyorsunuz.
  • Instagram gönderilerini arkadaşlarıyla paylaşmayı sevenlere de kolaylık sağladığını söyleyebiliriz. Bir arkadaş grubunuz varsa ve bir gönderiyi tek tek arkadaşlarınızla paylaşmak yerine grup sohbeti aracılığıyla bir noktadan iletebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:

AMD Radeon Software Adrenalin 21.9.2 Sürücüsü Yayınlandı: World War Z: Aftermath ve New World Desteği

Oyun Yasağından Sonra Çin’de Çocuklara Sosyal Medya Yasağı Geldi

Yokmuş gibi hissettiren Logitech gaming mouse: Logitech G Pro X Superlight inceleme

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz