Okuma Süresi
1 dakika

Intel, geçtiğimiz yıl yaşanılan güvenlik açığını fark etmiş ve sorunu giderdiklerini açıkladıkları bir güncelleme yayınlamıştı. Ancak şimdi tekrar güvenlik açığı için yayınlanan güncelleme akıllarda soru işareti oluşturdu.

Firma, geçtiğimiz günlerde işlemcilerde ortaya çıkan güvenlik açıklarını kaldırdıklarını iddia ettikleri bir güncelleme daha yayınladı. Siber güvenlik uzmanları ise Intel’in bu iddiasını yalanladı.

Teknolojik ekipmanlarda, pek çok farklı ve beklenmedik olaylarla karşılaşılabiliyor. Öngörülmeyen aksaklıklar ve güvenlik problemleri her teknoloji firmasında olduğu gibi Intel’de yaşandı.

Geçtiğimiz yıl Intel’in işlemci çiplerinde güvenlik açıkları tespit edilmişti. Firma geçtiğimiz yılın Mayıs ayında bir güncelleme yayınladı ve yayınladıkları güncellemeyle bu güvenlik açıklarını giderdiğini belirtmişti. Ancak siber güvenlik uzmanlarının inceledikleri çiplerde hatanın çözülmediği belirtildi.

Vrije Universiteit Amsterdam’da çalışmalarını sürdüren araştırmacılar, yaptıkları inceleme sonucunda ilk güncellemenin tüm sorunları çözmediğini ve hala güvenlik açıklarının bulunduğunu belirtti.

Araştırmayı yürüten ekip, tespit edilen güvenlik açıkları için Intel’in en az 6 ay daha zamana ihtiyacı olduğunu dile getirmişti. Tespit edilen güvenlik açığı için 2. güncellemeyi 6 ayı aşkın bir zaman sonra yayınlayan Intel’in yine güvenlik açıklarını çözemediği ortaya çıktı.

Geçtiğimiz yıl bir hacker tarafından keşfedilen açıklar, bilgisayar ve sunucular üzerinden şifrelerin ve önemli bilgilerin çalındığı açıklamasıyla sonuçlanmıştı.