Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Teknoloji devi Google; Android cihazlarda Google Asistan’a, sesli asistanı görme ve duyma engelli bireyler veya yeni bir dil öğrenen kişiler için daha işlevsel hale getirecek yeni bir özellik eklediğini duyurdu. Yapılan yenilikle birlikte akıllı asistan, artık tarayıcıdaki metinleri sesli olarak okuyabilecek ve bu metinlerin seçilen dile göre gerçekli zamanlı çevirisini yapabilecek.  

Teknoloji devi Google, Google Asistan’da yaptığı bir yenilikle birlikte sesli asistanı görme ve duyma engelli bireyler veya yeni bir dil öğrenen kişiler için daha işlevsel hale getirdiğini duyurdu. Yapılan açıklamaya göre; yeni eklenen özellik sayesinde Android cihazlardaki Google Asistan, artık internet tarayıcısında açılan sayfalardaki metinleri sesli olarak okuyabilecek. Kişilerin bu özelliği kullanabilmek için Android tarayıcılarında bir metin açıldığı zaman “Hey Google, bu sayfayı oku” demesi yeterli olacak.  

Sesli asistan, kullanıcıların komutunu almasının ardından işlemi yaparken sesli olarak okuduğu kelimeleri belli bir renkle aydınlatacak. Ayrıca, kullanıcı müdahalesi olmadan sayfayı otomatik olarak aşağı doğru kaydıracak. Özelliği kullanan kişiler, isterlerse metnin okunma hızını değiştirebilecek veya bütün bir metni dinlemek istemezlerse sayfanın başka bir kısmına atlayabilecek. Okuma hızını ayarlayabilme özelliği, sesli asistanı yeni bir dil öğrenmek isteyen kişiler için çok daha işlevsel hale getirecek.  

Google Asistan, metinleri okurken eş zamanlı çevirisini de yapabilecek

Google’ın, ana dili dışında bir dil öğrenen kişiler için eklediği özellikler bununla da sınırlı kalmayacak. Aktarılan detaylara göre; internet sayfası yabancı dilde yazılmış bir metni gösteriyorsa tarayıcıdaki çeviri menüsü kullanıcıların, Google’ın belirlediği 42 dilden birini seçebilmesini mümkün kılacak. Google Asistan, çeviri dillerinden birini seçen kullanıcılar için içeriğin çevirisini gerçek zamanlı olarak yapacak ve metni seçilen dilde sesli olarak okuyacak.  

Teknoloji devi, konuyla ilgili yaptığı açıklamada ilk kez bu yılın başlarında “CES” fuarında duyurduğu özelliğin konuşma teknolojisindeki gelişmelerin birçoğunu bir araya getirdiğini ve Google Asistan’ın komutları, kendisine benzeyen diğer yazılımlardan daha doğal bir biçimde yerine getirdiğini ifade etti. Eklenen özellik, duyurusu yapıldıktan kısa bir süre sonra Android cihazlarda şirket tarafından kullanıma sokuldu. 

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

Google Asistan aylık 500 milyon kişi tarafından kullanılıyor

Eş zamanlı çeviri yapabilen Google Asistan Modu Android ve iOS’a Geldi

Google Asistan ve Google App şimdi karanlık modu destekliyor