2021 Formula 1 İstanbul

Intercity İstanbul Park, tekrar 2021 Formula 1 takvimine eklendi. Formula 1 yönetimiyle gerçekleştirilen anlaşma kapsamında; Intercity İstanbul Park’ın, 11-12-13 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Formula 1 yarışlarına ev sahipliği yapacağı ifade edildi.  

Intercity İstanbul Park, tekrar 2021 Formula 1 takvimine eklendi. Formula 1 yönetimiyle gerçekleştirilen anlaşma kapsamında; dünyanın en önemli motor sporları organizasyonlarından biri olan Formula 1 organizasyonunun, 11-12-13 Haziran tarihlerinde Intercity İstanbul Park’ta gerçekleştirileceği ifade edildi. 2020 yılında 9 yıllık aradan sonra Intercity İstanbul Park tarafından tekrar Türkiye’ye kazandırılan organizasyon, Kasım ayında gerçekleşen yarış ile Formula 1’in düzenlediği resmi ankette ‘Yılın En İyi Yarışı’ unvanını kazanmıştı. Yarışın tüm dünyada ilgiyle takip edilmesi, organizasyonun tekrar Türkiye’ye dönmesini mümkün kıldı.  

Formula 1 yarışlarının Türkiye’ye geri getirilmesi görevinin T.C. Cumhurbaşkanlığı tarafından Intercity İstanbul Park’a verildiğini hatırlatan Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, konuya ilişkin açıklamasında “Bildiğiniz gibi dünyanın en büyük spor organizasyonlarından biri olan Formula 1’i geçtiğimiz yıl ülkemize kazandırmıştık. Formula 1 yönetimi ve tüm yarışseverler organizasyondan çok memnun kaldılar. Turkish Grand Prix 2020, yılın en iyi Formula 1 yarışı seçilmişti. 2021 yılı için Formula 1 yönetimiyle gerçekleştirdiğimiz temaslarımız sonuç verdi ve bu önemli organizasyonu tekrar Türkiye’ye getirdik. Intercity İstanbul Park’taki bu büyük heyecan için çok iyi hazırlanıp, tüm dünyaya İstanbul’u hak ettiği şekilde tanıtmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.  

Intercity İstanbul Park, 2021 Formula 1 takvimi kapsamında yapılacak 7’nci yarış olacak

Formula 1 2021 Takvimi

Formula 1 yönetimiyle 2021 yılı takvimi için de anlaştıklarını belirten Ak ayrıca, bu anlaşmanın Türkiye’nin yarış takviminde daimi olarak yer alması için bir anahtar niteliğinde olduğunu söyledi. Bununla birlikte Ak, açıklamasında “Bu anlaşmayı da geçen sene olduğu gibi Intercity olarak, devletimize yük olmadan, tüm sorumlulukları kendimiz üstlenerek tamamladık. Tüm dünyanın içinde olduğu bu zor dönemde gerçekleştirdiğimiz bu anlaşma, Türkiye için uzun süreli bir sözleşmenin de habercisi niteliğindedir” ifadelerine yer verdi. 

Ak, daha sonra bilet satışlarına da değinerek sözlerine şu şekilde devam etti: “Dünyanın en heyecan verici pistlerinden birine sahibiz, halkımızın ve yabancı misafirlerimizin bu heyecana ortak olmasını biz de çok istiyoruz. Devletimizin aldığı pandemi önlemleri ve çalışmaları sayesinde en kısa sürede biletleri satışa çıkarmayı planlıyoruz. Yarışın gerçekleştirileceği tarihe baktığımızda, yarış için ülkemizi ziyaret edecek yabancı misafirlerin turizme de katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Sadece yarış ekiplerinin bile ekonomimize milyonlarca dolarlık katkı sağladığı Formula 1 organizasyonu, yabancı izleyicilerin de gelişi ile önemli bir döviz girdisine imkan sağlayacaktır.” 

Diğer yandan; aktarılan detaylara göre Formula 1 yarışlarına, 5 ayrı kıtadan ülkeler ev sahipliği yapıyor. Organizasyonları, yılda yaklaşık 2 milyar izleyici takip ediyor. 200 ülkede ve 250’den fazla kanalda yayınlanan organizasyonda, toplamda 10 takım mücadele ediyor. Intercity İstanbul Park’ın, 2021 takviminin 7’nci yarışı olacağı ifade ediliyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Yerli Bitci Teknoloji, Formula 1 Takımı ‘McLaren Racing’ ile Blok Zinciri Teknolojileri Geliştirilmesi Konusunda Anlaşmaya Vardı! 

Türkiye, ‘Formula 1 2021 Yarış Takvimi’ne Alınmadı! 

Yalnızca 6 Saatte 40 Bin Adet Formula 1 Bileti Satıldı! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz