Bitci McLaren Blok Zinciri

Türkiye merkezli Bitci Teknoloji, dünyaca ünlü Formula 1 takımı ‘McLaren Racing’ ile blok zinciri teknolojileri geliştirilmesi konusunda anlaşmaya vardı. İş birliği kapsamında Bitci Teknoloji’nin, McLaren’ın Formula 1 takımı için özel bir token projesi hayata geçireceği ifade edildi. 3+2 yıl geçerli olacak anlaşmayla birlikte; Türk mühendisler tarafından geliştirilen yerli blok zincirinin ilk kez bir Formula 1 organizasyonunda kullanılmış olacağının da altı çizildi.  

Blok zinciri (blockchain) teknolojileri araştırma ve geliştirme amacıyla 2018 yılında Bodrum’da kurulan Bitci Teknoloji, dünyaca ünlü Formula 1 takımı ‘McLaren Racing’ ile blok zinciri teknolojileri geliştirilmesi konusunda anlaşmaya vardı. Son dönemde Avrupa futbolunun köklü kulüplerinden ‘Glasgow Rangers’ ve ‘Real Betis’ ile gerçekleştirdiği anlaşmalarla Türk blok zincirini yurt dışına ihraç etmeyi başaran şirketin, bu kez de dünyanın en çok izlenen spor organizasyonları arasında yer alan Formula 1’de Türkiye’yi temsil edeceği belirtildi. Formula 1 tarihinin en başarılı takımları arasında yer alan ve 1966 yılında katıldığı ilk yarışlardan itibaren pilotlarda 12, takımlarda ise 8 şampiyonluk kazanarak Formula 1 organizasyonunun efsaneleri arasına giren İngiliz takımı ‘McLaren Racing’inblok zinciri teknolojilerinin geliştirilmesi için Bitci Teknoloji ile iş birliği yapacağı dile getirildi.  

Aktarılan detaylara göre; söz konusu anlaşma kapsamında Bitci Teknoloji, ‘McLaren’ın Formula 1 takımı için özel bir ‘token’ projesi hayata geçirecek. Söz konusu ‘token’ projesi, Bitci Teknoloji bünyesindeki Türk mühendis ve yazılımcılar tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk yerli blok zinciri platformu ‘Bitci Chain’ üzerinde çalışacak. ‘Token’ projesine ilişkin detaylar, önümüzdeki günlerde açıklanacak. 3+2 yıl geçerli olacak anlaşma kapsamında; Bitci Teknoloji şirketlerinden Bitci.com’un logosu, McLaren Formula 1 Takımı araçlarında ve pilotların kasklarında yer alacak. Böylece ilk kez bir Türk şirketi, bu alanda Formula 1 organizasyonunda yer almış olacak. 

Bitci Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı ve McLaren Racing Ticari Direktörü, değerlendirmelerde bulundu

Bitci Teknoloji

Diğer yandan; Bitci Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Çağdaş Çağlar, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Söz konusu anlaşmadan büyük gurur ve mutluluk duyduklarını belirten Çağlar, “Formula 1 dünyada en çok takip edilen spor organizasyonlarının başında geliyor. Bu organizasyonunun en köklü takımlarından olan, bugüne kadar yakaladığı başarılarla tüm dünyada Formula 1’in efsanelerinden biri olarak kabul edilen McLaren Racing’in, bu proje için bir Türk blockchain şirketini seçmiş olması Türk girişimcilerinin, mühendislerinin, yazılımcılarının dünyada nereye ulaştığını göstermesi açısından çok önemli” ifadelerini kullandı.  

Blok zincirinin kullanım alanlarının her geçen gün genişlediğini ve önümüzdeki dönemde bu teknolojinin spor kulüpleri başta olmak üzere tüm kurumlar için çok daha geniş ufuklar açacağını da sözlerini ekleyen Çağdaş Çağlar, açıklamasında ayrıca “Bunun yanında Formula 1 dünyada Ar-Ge’nin ve inovasyonunun şüphesiz en çok kullanıldığı spor organizasyonu. Yeni teknolojilerin bu kadar ön planda olduğu bir organizasyonda, Bitci.com olarak biz de çok güvendiğimiz teknolojik altyapımızla var olacak; iş ortağımız McLaren Racing’in çok daha büyük başarılara ulaşmasına katkıda bulunacağız” ifadelerine yer verdi. 

McLaren Racing Ticari Direktörü Mark Waller ise konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “İmzaladığımız anlaşmayla birlikte, Bitci.com’u McLaren F1 takımımızın resmi ortağı olarak duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Bitci com ile sürdüreceğimiz uzun süreli ortaklık ve taraftar token projemiz Formula 1’de türünün ilk örneği olacak. Bahreyn’de başlayacak olan 2021 Formula 1 sezonunun açılışında, MCL35M’de Bitci.com ile ortaklığımızı hayata geçirmeyi dört gözle bekliyoruz.” 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

NFT Olarak Satışa Çıkarılan İlk Tweet, 2.9 Milyon Dolar Karşılığında Bridge Oracle’ın Türk Asıllı CEO’su Tarafından Satın Alındı 

Türkiye, ‘Formula 1 2021 Yarış Takvimi’ne Alınmadı! 

İstanbul Park’ta Gerçekleştirilecek Olan Formula 1 Yarışı Seyircisiz Yapılacak!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz