Cuma, Mayıs 29, 2020
Ana Sayfa Haber İtalya'da Koronavirüs Önlemleri Gevşetiliyor

İtalya’da Koronavirüs Önlemleri Gevşetiliyor

Koronavirüsten en çok etkilenen ülkeler arasında yer alan İtalya’da koronavirüs önlemleri yarından itibaren gevşetilecek. Bazı iş kollarında çalışma tekrar başlayacak, bazı bölgelerde ise sokağa çıkma yasağının kapsamı daraltılacak. 

İtalya, tüm dünyayı etkisi altına alan ve bugüne dek 3.5 milyon insana bulaşan, yaklaşık 250 bin insanın yaşamını yitirmesine neden olan koronavirüsten en çok etkilenen ülkeler arasında yer alıyor. 200 binin üzerinde vaka ile en çok vaka görülen 3. ülke konumunda olan İtalya’da koronavirüs önlemleri kademeli olarak gevşetilecek.

Bugüne kadar kayıtlı 28 bini aşkın insanın koronavirüs sebebiyle hayatını kaybettiği ülkede, pazartesi günü itibariyle bazı sektörlerde iş başı yapılacak. Başbakanlık kararnamesiyle resmiyete kavuşan ve “virüsle yaşanacak dönem” şeklinde tanımlanan 2. aşama kapsamında ilk olarak inşaat, imalat ve toptan ticaret sektörleri işbaşı yapmaya geri dönecek. İkinci aşamayla birlikte 4,4 milyon kişinin işine dönmesi bekleniyor.

İtalya’da sokağa çıkma yasağının kapsamı daraltılıyor

İtalya'da Sokağa çıkma yasağının kapsamı daraltılıyor

Zorunlu ihtiyaçlar haricinde sokağa çıkmanın yasak olduğu Güney Avrupa ülkesinde yarından itibaren (4 Mayıs) sokağa çıkma yasağının kapsamı biraz daha daraltılarak insanlara bazı yeni haklar tanınacak. İnsanlar, alışveriş ve eczane ihtiyaçlarının dışında 1 metrelik sosyal mesafeyi korumaları şartıyla aile yakınlarıyla görüşebilecekler.

Sokağa izin belgesiyle çıkabilme kuralının devam edeceği ikinci aşamada insanlar, evlerinden uzakta toplu olmamak şartıyla spor yapabilecekler. Parklar ve bahçeler de kalabalık olmaması şartıyla insanlara yeniden açılacak. Nefes darlığı olanların veya ateşi 37,5 derecenin üstünde olanların ise evde kalması gerekiyor. Ayrıca bu aşamada kamuya açık tüm kapalı alanlarda ve toplu taşımalarda maske kullanımı zorunlu hale geliyor .

Sosyal yaşamı normalleştirme çalışmaları

Roma ve Milano gibi kalabalık şehirler başta olmak üzere birçok belediye toplu taşıma araçlarındaki oturma düzeninde değişikliğe gitti. Yeni oturma düzeninde sosyal mesafe dikkate alındı. Ayrıca toplu taşıma araçlarını kullanan şoförlere de aracın yarısının dolması sonrasında başka yolcu almamaları tavsiye edildi. Bunlara ek olarak Roma Belediyesi, bisiklet ve scooter gibi araçların kullanımını artırmak için ek olarak 150 km bisiklet yolu yapılacağını açıkladı.

İkinci aşama kapsamında üniversitelerin sınıf ve amfilerinde, sosyal mesafeye uymak şartıyla sınavların ve mezuniyet sunumlarının yapılabileceği duyuruldu. Ayrıca okullar da eylül ayına kadar kapalı kalmaya devam edecek. İşten çıkarmanın yasaklanması süresi ise 5 aya çıkarıldı.

Sosyal mesafe kuralının korunması için alınan bir diğer önlem tren yolculuklarında oldu. 2. aşamayla birlikte tren seferleri yarı kapasiteyle yapılacak. Bu kapsamda alınan bir diğer önlem de şehirlerarası tren yolculuklarında ön rezervasyon koşulunun getirilmesi oldu. Kararnameye göre 11 Mayıs tarihinden itibaren kütüphane, sergi ve müzeler; 1 Haziran’dan itibaren restoran, kafe ve kuaför salonları açılacak.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

48 MP’lik Kameraya Sahip LG K61 Türkiye’ye Geliyor

Akıllı telefon pazarında güç toplamak isteyen LG, yeni akıllı telefon modeli K61'i Türkiye'ye getiriyor. LG’nin 48 MP’lik gelişmiş kamerasının yanı sıra, multimedya fonksiyonlarıyla dikkat...

ABD Başkanı Trump Sosyal Medya Kararnamesini İmzaladı

ABD Başkanı Donald Trump sosyal medya platformlarına ilişkin gündeme getirdiği adımlardan ilkini attı ve sosyal medya platformlarını içerikten sorumlu tutan kararnameyi imzaladı. Buna göre...

Altınla kaplı iPhone 11 Pro – Escobar Gold 11 Pro Tanıtıldı!

Pablo Escobar'ın kardeşi Roberto Escobar, Escobar Gold 11 Pro modelini tanıttı.  24 ayar altın ile kaplı iPhone 11 Pro modeli 499 dolar fiyat etiketi...

Borderlands Handsome Collection, Epic Games’te Ücretsiz Oldu

Son haftalarda ücretsiz sunduğu oyunlarla adından sıklıkla söz ettiren Epic Games, bu hafta aksiyon -FPS efsanesi Borderlands serisinin en kapsamlı paketlerinden Handsome Collection 'u...

Instagram Kullanıcıları IGTV Reklamları ile Para Kazanacak

Instagram, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı ülkelerde IGTV reklamları ile içerik üreticilerine para kazandıracak. Kullanıcılara YouTube'a benzer yeni bir gelir modeli sunan Instagram bu...