Perşembe, Kasım 26, 2020
Ana Sayfa Haber İtalya'da Koronavirüs Önlemleri Gevşetiliyor

İtalya’da Koronavirüs Önlemleri Gevşetiliyor

Koronavirüsten en çok etkilenen ülkeler arasında yer alan İtalya’da koronavirüs önlemleri yarından itibaren gevşetilecek. Bazı iş kollarında çalışma tekrar başlayacak, bazı bölgelerde ise sokağa çıkma yasağının kapsamı daraltılacak. 

İtalya, tüm dünyayı etkisi altına alan ve bugüne dek 3.5 milyon insana bulaşan, yaklaşık 250 bin insanın yaşamını yitirmesine neden olan koronavirüsten en çok etkilenen ülkeler arasında yer alıyor. 200 binin üzerinde vaka ile en çok vaka görülen 3. ülke konumunda olan İtalya’da koronavirüs önlemleri kademeli olarak gevşetilecek.

Bugüne kadar kayıtlı 28 bini aşkın insanın koronavirüs sebebiyle hayatını kaybettiği ülkede, pazartesi günü itibariyle bazı sektörlerde iş başı yapılacak. Başbakanlık kararnamesiyle resmiyete kavuşan ve “virüsle yaşanacak dönem” şeklinde tanımlanan 2. aşama kapsamında ilk olarak inşaat, imalat ve toptan ticaret sektörleri işbaşı yapmaya geri dönecek. İkinci aşamayla birlikte 4,4 milyon kişinin işine dönmesi bekleniyor.

İtalya’da sokağa çıkma yasağının kapsamı daraltılıyor

İtalya'da Sokağa çıkma yasağının kapsamı daraltılıyor

Zorunlu ihtiyaçlar haricinde sokağa çıkmanın yasak olduğu Güney Avrupa ülkesinde yarından itibaren (4 Mayıs) sokağa çıkma yasağının kapsamı biraz daha daraltılarak insanlara bazı yeni haklar tanınacak. İnsanlar, alışveriş ve eczane ihtiyaçlarının dışında 1 metrelik sosyal mesafeyi korumaları şartıyla aile yakınlarıyla görüşebilecekler.

Sokağa izin belgesiyle çıkabilme kuralının devam edeceği ikinci aşamada insanlar, evlerinden uzakta toplu olmamak şartıyla spor yapabilecekler. Parklar ve bahçeler de kalabalık olmaması şartıyla insanlara yeniden açılacak. Nefes darlığı olanların veya ateşi 37,5 derecenin üstünde olanların ise evde kalması gerekiyor. Ayrıca bu aşamada kamuya açık tüm kapalı alanlarda ve toplu taşımalarda maske kullanımı zorunlu hale geliyor .

Sosyal yaşamı normalleştirme çalışmaları

Roma ve Milano gibi kalabalık şehirler başta olmak üzere birçok belediye toplu taşıma araçlarındaki oturma düzeninde değişikliğe gitti. Yeni oturma düzeninde sosyal mesafe dikkate alındı. Ayrıca toplu taşıma araçlarını kullanan şoförlere de aracın yarısının dolması sonrasında başka yolcu almamaları tavsiye edildi. Bunlara ek olarak Roma Belediyesi, bisiklet ve scooter gibi araçların kullanımını artırmak için ek olarak 150 km bisiklet yolu yapılacağını açıkladı.

İkinci aşama kapsamında üniversitelerin sınıf ve amfilerinde, sosyal mesafeye uymak şartıyla sınavların ve mezuniyet sunumlarının yapılabileceği duyuruldu. Ayrıca okullar da eylül ayına kadar kapalı kalmaya devam edecek. İşten çıkarmanın yasaklanması süresi ise 5 aya çıkarıldı.

Sosyal mesafe kuralının korunması için alınan bir diğer önlem tren yolculuklarında oldu. 2. aşamayla birlikte tren seferleri yarı kapasiteyle yapılacak. Bu kapsamda alınan bir diğer önlem de şehirlerarası tren yolculuklarında ön rezervasyon koşulunun getirilmesi oldu. Kararnameye göre 11 Mayıs tarihinden itibaren kütüphane, sergi ve müzeler; 1 Haziran’dan itibaren restoran, kafe ve kuaför salonları açılacak.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Riot Games 2021 Valorant Şampiyonlar Turu ‘nu Duyurdu

Riot Games geliştirdiği rekabetçi, 5'e 5, karakter tabanlı taktiksel nişancılık oyunu VALORANT için 2021 yılı boyunca devam edecek bir sezon uzunluğundaki VALORANT Şampiyonlar Turu'nu...

Xiaomi Satış Rakamları ile Üçüncü Çeyrekte 15 Rekor Kırdı

Çinli teknoloji şirketi Xiaomi, yılın ilk üç ayını ve 3. çeyreğini rekorlarla kapattı. İlk 9 aya ve Temmuz, Ağustos, Eylül aylarını kapsayan 3. çeyreğe...

Uygun Fiyatlı Yüksek Performans Sunan Oyuncu Mouse ‘u Logitech G203 LIGHTSYNC

Logitech G, oyuncu ekipmanları konusunda son dönemde oldukça iddialı ürünlerle pazarda adından söz ettiriyor. Şirketin uygun fiyatlı ve yüksek performans sunan oyuncu mouse 'u...

Bitcoin, 19 Bin Dolar Seviyesini Geçerek Bir Rekor Daha Kırdı

Kısa bir süre önce 18 bin dolar seviyesini de geçerek rekor tazeleyen ve son 3 yılın en yüksek değerine ulaşan Bitcoin, 19 bin doların...

Paribu Türk İnsanının Kripto Para Konusunda Neden Endişeli Olduğunu Açıkladı

Kripto para işlem platformu Paribu’nun gerçekleştirdiği “Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırması”nın sonuçlarına göre, ülkemizdeki tüketicilerin kripto para işlemi gerçekleştirmesinin önünde 5 önemli bariyer...