Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Dyson tarafından gençlerin mühendislik odaklı eğitime teşvik edilmesi için kurulan James Dyson Vakfı ve Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) depremden etkilenen çocuklar için güçlerini birleştiriyor. 23 Nisan itibariyle yollarda olacak olan ekip, deprem bölgesindeki 800 çocuğun iyi olma halini ve gelişimini destekleyecek eğitim programları uygulamayı hedefliyor.

Global teknoloji markası olan Dyson tarafından kurulan James Dyson Vakfı’nın bağışları ile hayata geçen ve AÇEV tarafından tasarlanan proje 23 Nisan itibariyle start aldı. Proje kapsamında depremden etkilenen çocuklar için çalışmalar yapmayı planlayan ekip, bölgedeki 800 çocuğun iyi olma halini ve gelişimlerini desteklemeyi hedefliyor. İşte detaylar!

Mobil Eğitim Ünitesi Yolda

Gençlerin mühendislik odaklı eğitimlerini teşvik etmek için kurulan James Dyson Vakfı ve Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), şubat ayında büyük kayıplara neden olan depremden etkilenen çocuklar için bir araya geldi. Projenin finansmanı James Dyson Vakfı tarafından karşılanırken tasarımı ise AÇEV tarafından geliştirildi. Bu doğrultuda AÇEV tarafından kurulan mobil eğitim ünitesi, deprem bölgesinde yaşayan çocukları eğitim programı uygulamalarıyla buluşturacak ve ayrıca psikososyal destek sağlayacak. Çocuk dostu alanlar ve eğitim materyalleri ile donatılan mobil eğitim ünitesi aracılığıyla çocukların öğrenmesine ve akranlarıyla oynamalarına olanak tanınacak. Ayrıca çocukların psikososyal destek almaları da sağlanmış olacak. 3-7 yaş arası çocuklara ve ebeveynlerine ulaşacak olan mobil eğitim ünitesi, aynı zamanda merkezden uzak köylerde, ebeveynlere ve kadınlara yönelik toplum bilgilendirme oturumları da gerçekleştirmeyi hedefliyor.

‘Desteklemekten Gurur Duyuyoruz’

Gaziantep’in, Nurdağı bölgesinden başlayan proje,  iki yıl süreyle 800’den fazla çocuğa ulaşmayı hedefliyor. Proje hakkında açıklama yapan James Dyson Vakfı Küresel Başkanı Juliet Charman, bu kapsamdaki açıklamasında, Depremden etkilenen çocuklara eğitim sağlama ve yardımcı olma çabalarında Türkiye’yi ve AÇEV’i desteklemekten gurur duyuyoruz. Vakıf olarak uygulamalı, pratik öğrenmenin geleceğin problem çözücülerini yaratmak, özellikle de geleceğimizi şekillendirecek yeni nesil mühendisleri desteklemek için gerekli olduğuna inanıyoruz. AÇEV’in mobil eğitim ünitesinin ziyaret ettiği çocukların yaşamları üzerinde yaratacağı olumlu etkiyi görmek için sabırsızlanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Fırsat Eşitliğine Katkı

Aynı şekilde AÇEV Genel Müdürü Senem Başyurt da projeyi değerlendiren bir açıklama yaptı. Başurt, konu hakkında, “AÇEV olarak misyonumuz, her çocuğa hayatlarının ilk yıllarından itibaren tam potansiyellerine ulaşma fırsatı vermek. Erken yaşlardan itibaren her çocuğun eşit fırsatlara sahip olması, gelişimlerini destekleyecek demokratik aile ortamına, eğitime ve eğitici malzemelere ulaşabilmeleri ile mümkün. Depremden etkilenen çocukların iyi olma hallerini ve gelişimlerini desteklemek için hem çocuklarla hem de ebeveynleri ile buluşmamıza olanak sağlayan James Dyson Vakfı ile iş birliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. James Dyson Vakfı’nın bağışıyla kurulan mobil eğitim ünitesi ile depremden etkilenen 800’den fazla çocuğa ulaşarak öğrenmeye devam etmelerine destek olacağız.” dedi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz