Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
3 dakika

Kaspersky Internet Security, kimlik avı dolandırıcılığının en fazla hangi mesajlaşma uygulamaları üzerinden yapıldığını açıkladı. Elde edilen verilere göre, Aralık 2020 ile Mayıs 2021 arasında tespit edilen kimlik avı dolandırıcılığının en büyük kısmı WhatsApp (%84,9) aracılığıyla gönderilirken, onu Telegram (%5,7) izledi. Oltalama saldırılarının en fazla yaşandığı ülkeler Rusya (%46), Brezilya (%15) ve Hindistan (%7) oldu. Küresel olarak günde 480 saldırı tespit kaydedildi.

Araştırmaya göre, mesajlaşma uygulamaları kullanıcılar arasındaki popülerlik açısından 2020’de sosyal ağları %20 oranında geride bıraktı ve en popüler iletişim aracı haline geldi. Anket sonuçları ayrıca 2020’de mesajlaşma uygulamalarının küresel ölçekte 2,7 milyar kişiye ulaştığını ve 2023 yılına kadar 3,1 milyara ulaşmasının beklendiğini gösteriyor. Bu, dünya nüfusunun neredeyse %40’ına karşılık geliyor.

Kaspersky Internet Security for Android, kullanıcıların mesajlaşma uygulamalarında (WhatsApp, Viber, Telegram, Hangouts) ve SMS yoluyla aldıkları kötü amaçlı bağlantıları açmasını engelleyen yeni bir Güvenli Mesajlaşma özelliği ekledi. Kaspersky, mesajlaşma uygulamalarında kimlik avı bağlantılarına yapılan anonim tıklamaları analiz etti ve Aralık 2020 ile Mayıs 2021 arasında dünya genelinde 91.242 tespit kaydetti.

İstatistiklere göre Android için Kaspersky Internet Security, kısmen dünyanın en popüler mesajlaşma programı olması nedeniyle en fazla sayıda kötü amaçlı bağlantıyı ve kimlik avı dolandırıcılığını WhatsApp ‘ta tespit etti. Bu tür mesajlarda en büyük payı Rusya (%42), Brezilya (%17) ve Hindistan (%7) aldı.

Android kullanıcıları için Kaspersky Internet Security arasında Telegram en az algılamaya sahipti. Ancak tespitler coğrafi açıdan WhatsApp’a benziyordu. En fazla zararlı bağlantı Rusya (%56), Hindistan (%6) ve Türkiye (%4)’de tespit edildi. Rusya’daki yüksek rakamlar, muhtemelen bu uygulamanın ülkedeki artan popülerliğinden kaynaklanıyor.

İstatistiklere göre Viber ve Hangouts daha az sayıda kayıtlı algılamayla karşılaştı. Aralarındaki temel fark ise bölgesel temsilde ortaya çıktı. Viber’de en fazla algılama %89 ile Rusya, %5 ile Ukrayna ve %2 ile Beyaz Rusya’da belirlendi. Hangouts algılamalarının çoğu ABD (%39) ve Fransa’dan (%39) yapıldı.

WhatsApp’ta kullanıcı başına kaydedilen kimlik avı saldırılarının sayısı açısından, Brezilya (177) ve Hindistan (158) başı çekti. Aynı zamanda, Rus kullanıcılar Viber (305) ve Telegram’da (79) tespit sayısında diğer ülkelere kıyasla lider oldu.

Mesajlaşma uygulamaları üzerinden dolandırıcılık ve kötü niyetli bağlantılar alma riskini azaltmak için şu basit ipuçlarını izleyin:

  • Dikkatli olun, bağlantılarda yazım yanlışları veya diğer düzensizlikler olup olmadığına bakın.
  • Dolandırıcıların kullanıcılardan tanıdıkları bir kişiden gelmiş gibi meşru görünen kötü niyetli bir bağlantıyı bağlantılarıyla paylaşmasını istediği zincirler yaygın bir uygulamadır. Bunların farkında olun, şüpheli bağlantıları kişilerinizle paylaşmayın.
  • Dolandırıcılar, meşru bir kaynakta (örneğin, çeşitli pazar yerleri ve konaklama rezervasyon hizmetleri) bulunan kullanıcılarla iletişim kurmak için genellikle WhatsApp ve diğer mesajlaşma araçlarını kullanır. Mesajlar ve web siteleri gerçek görünse bile, linkler büyük olasılıkla yanlış yazımlara sahip olacaktır veya sizi farklı bir yere yönlendirecektir.
  • Mesaj en iyi arkadaşlarınızdan gelse bile hesaplarının da ele geçirilmiş olabileceğini unutmayın. Her durumda dikkatli olun. Mesaj arkadaşça görünse de içerdiği bağlantılara ve eklere karşı dikkatli olun.
  • Güvenilir bir güvenlik çözümü kurun ve tavsiyelerine uyun. Güvenlik çözümleri, sorunların çoğunu otomatik olarak çözecek ve gerekirse sizi uyaracaktır.

İlginizi Çekebilir:

Türkiye ’de 2021’in İlk Yarısında 288 Binden Fazla Siber Saldırı Gerçekleşti 

Cisco, Siber Saldırıya En Çok Uğrayan Sektörleri Açıkladı: Üretim, Sağlık ve Teknoloji

Redmi Note 10 5G vs Redmi Note 10: Aradaki Farklar neler? Redmi Note 10 5G Kutu Açılımı:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz