Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika
Google, Twitter, Amazon ve bazı büyük bankalar ardı ardına çalışanları işten çıkarmaya devam ederken bunlara yeni bir isim daha eklendi. ABD’li medya devi Disney de diğer büyük firmalar gibi krizden korunmak için toplu işten çıkarmalara başlayacağını duyurdu.
Toplu işten çıkarma furyalarına bir yeni isim daha eklendi. Medya devi Disney, yaz aylarına kadar 3 farklı zamanda bünyesinde toplu işten çıkarmalara başvuracağını açıkladı. Şubat ayında 7000 çalışanını kovacağını duyuran şirket, bu hafta itibariyle iş gücünü azaltmaya başlayacağını açıkladı. Disney CEO’su Bob Iger, masrafları azaltmak için bu yönteme başvurduklarını ve işten çıkarmaların yaz aylarına kadar 3 farklı zamanda gerçekleşeceğini aktardı. İşte detaylar!

Dev Şirketler Çalışanları Kovmaya Devam Ediyor

Son zamanlarda ardı ardına birçok dünya devinin, ekonomik gerekçelerden kaynaklı olarak çalışanlarını toplu olarak işten kovuyor olmalarına tanıklık ediyoruz. Amazon, Google, Meta derken şimdi de masrafları azaltma gerekçesi ile Disney 7 bin kişiyi işten çıkartıyor. Daha Şubat ayında bu kararını açıklayan şirket, artık yavaş yavaş bu kararını hayata geçirmeye başlıyor. Dev medya şirketinin CEO’su olan Bob Iger, bugün çalışanlarına gönderdiği bir notla beraber bu hafta itibariyle iş gücünün azaltılmaya başlayacağını duyurdu. Daha öncesinde üç defada gerçekleşeceği duyurulan işten çıkarmaların ilki bu hafta başlıyor. Yani 7 bin kişinin yaklaşık üçte birinin işine bu hafta son veriliyor.

Bu Sayı Yaz Geldiğinde 7 Bin Olacak

Medya şirketi Disney’in CEO’su Bob Iger tarafından çalışanlara gönderilen notta ise şu ifadeler yer alıyor: “Pozisyonları şirketin iş gücü azaltmalarından etkilenen çalışanları bilgilendirmeye bu hafta başlıyoruz. Yöneticiler, önümüzdeki dört gün içinde doğrudan etkilenen ilk çalışan grubuna haberi iletecek”. Bu notu alan çalışanlar ise işlerine son verilip verilmediğini bu hafta içi resmi bir şekilde öğrenmiş olacaklar. İkinci işten çıkarmaların ise nisan ayında gerçekleşeceği bildirildi. İkinci işten çıkarma aşamasının ise birkaç binden fazla çalışanı etkileyeceği de belirtildi. Iger ayrıca, 7000 kişilik hedef sayıya ulaştıracak son işten çıkarmaların ise yaz başlamadan önce gerçekleştirilmek istendiğini nota ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz